Jednostki miary w branży logistycznej są bardzo ważne. To dzięki nim możliwe jest odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie ładunku – zarówno w pojazdach dostawczych, jak i w magazynie. Jedną z najczęściej stosowanych jest CBM. W poniższym artykule wyjaśniamy, co oznacza ten skrót i jak ma się on do codziennej działalności podmiotów odpowiedzialnych przewóz towarów.
CBM, czyli cubic meter, to jednostka miast objętości określana jako kubik. Pozwala obliczyć ilość potrzebnej przestrzeni do ustawienia ładunku w danym miejscu. Kubik pomaga zatem w załadunku samochodów ciężarowych, jak również w ich wyładunku, kiedy to przewożone towary trafiają do magazynu lub innego miejsca składowania.
Jak oblicza się kubik? Jaki jest wzór na CBM? To proste. Wystarczy znać długość, wysokość i szerokość danego przedmiotu, a następnie pomnożyć te wartości. Co ważne, kubik podawany jest w metrach sześciennych. Jeśli więc dysponujesz ładunkiem o wymiarach 3 m długości x 2 metry szerokości x 2 metry długości, CBM wyniesie 12 metrów sześciennych (3*2*2).
Znając tę wartość, jesteś w stanie bez większych problemów zaplanować na przykład dostawę, dobierając samochody ciężarowe, które będą w stanie przewieźć wskazany towar.
Kubik to wartość uniwersalna, którą można się posłużyć przy okazji dowolnego środka transportu. Ma zatem zastosowanie podczas przewozu:
Kubik, jako jednostka miary, to podstawowe narzędzie wykorzystywane przez specjalistów od logistyki i spedycji. Zwłaszcza że jest on uznawany na całym świecie. Zdecydowanie ułatwia to planowanie kolejnych dostaw. Ma to związek także z kwestiami finansowymi.
Jak CBM ma się do wydatków firm przewozowych? To właśnie kubik służy im do obliczania całościowych kosztów dostawy. Tym bardziej że w przypadku sporych zleceń objętość obsługiwanych ładunków bywa większa niż ich waga.
Jest to istotne również z perspektywy klienta, a więc osoby bądź firmy zlecającej przewóz danych towarów. Na podstawie wartości CBM w łatwy sposób da się przygotować kompleksową wycenę, w której zawarte będą koszty związane z:
Jak zatem widać, kubik okazać się może jednym z kluczowych parametrów w trakcie realizacji dostawy. I to niezależnie od tego, czy chodzi o pojedyncze zlecenie, czy o regularny przewóz produktów z magazynu do sklepu bądź konkretnego odbiorcy.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto traktować CBM jako kluczową zmienną przy okazji współpracy z firmami spedycyjnymi i to na jej podstawie przygotowywać wszelkie wyliczenia oraz prognozy.
W przypadku rozważań o kubaturze ładunków, nie można pominąć kwestii związanej z doborem odpowiednich partnerów. Mowa tutaj o podmiotach odpowiedzialnych za magazynowanie towarów, ich załadunek, wyładunek czy magazynowanie.
Ogromne znaczenie mają, rzecz jasna, koszty całego przedsięwzięcia, które obliczane są między innymi na podstawie parametru CBM. Zanim jednak przejdziesz do obliczenia ostatecznej ceny, skup się na opinii, jaką cieszą się te firmy.
Wiele cennych informacji znajdziesz w komentarzach publikowanych przez pozostałych klientów. A zwłaszcza wówczas, gdy skupiają się oni na przebiegu współpracy. Dzięki ich doświadczeniom możesz upewnić się, że masz do czynienia z poważnym podmiotem, który wie, co robi i który zapewnia bezproblemową realizację zlecenia. Niezależnie od tego, jakich dokładnie towarów dotyczy i jaka jest ich kubatura.
źródło: TRANSlogis transport i spedycja