Chcesz zadbać o piękny ogród? Te sztuczki z pewnością Ci pomogą

R

Pielęgnowanie swojego ogrodu wcale nie musi kojarzyć się tylko ze żmudnym podlewaniem i podcinaniem trawnika. W poniższym artykule zebraliśmy najciekawsze sztuczki ogrodnicze, dzięki którym Twoja praca będzie nie tylko znacznie ciekawsza, ale przede wszystkim efektywniejsza. Uwaga: niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć.

Sztuczka 1: ochrona roślin przed zimnem

Pewnie nie jesteś w stanie zliczyć wszystkich przypadków, kiedy to niskie temperatury zniszczyły pielęgnowane przez Ciebie uprawy. Na całe szczęście mamy na to sprawdzony sposób.

W pierwszej kolejności musisz przestać wyrzucać plastikowe butelki – będą one przydatne. Wystarczy odciąć ich dno, a następnie nasadzić na rośliny, które nie lubują się w ujemnych temperaturach.

Gdy pogoda wróci już do normy – wystarczy, że zdejmiesz butelkę. To naprawdę proste!

Pamiętaj tylko o tym, aby odkręcić korek. Jeśli tego nie zrobisz, do wnętrza butelki nie przedostanie się wystarczająca ilość powietrza, a przykryta nią roślina może obumrzeć.

Sztuczka 2: domowa mikstura przeciwchwastowa

Zastanawiasz się, jak w szybki i efektywny sposób pozbyć się chwastów ze swojego ogrodu? Często środki przeciewchwastowe są zbyt słabe lub nie działają w ogóle – w tej sytuacji znacznie lepiej będzie postawić na rozwiązania domowe.

Przepis na miksturę jest banalnie prosty: wystarczy kilka szklanek octu, parę łyżek płynu do mycia naczyń i garść soli. Przyda się również kilka kropel soku z cytryny i soda oczyszczona. Wszystkie komponenty wystarczy wrzucić do jednego pojemnika i dokładnie wymieszać.

Powstałą mieszankę zalecamy umieścić do podziurkowanej butelki, konewki lub spryskiwacza. Teraz wystarczy nanieść ją na niechciane chwasty, a w kilka chwil zacznie się proces ich obumierania.

Zachowaj jednak ostrożność – jeśli przez przypadek potraktujesz miksturą też inne rośliny, one również mogą znacznie stracić na jakości!

Sztuczka 3: coś dla kawowych smakoszy

W Twoim domu często pija się kawę parzoną? Jeśli tak – przestań wyrzucać pozostałości po niej (fusy)!

Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak fusy z kawy mogą stanowić doskonały nawóz pod rośliny. Niektórzy twierdzą, że to za sprawą azotu i potasu, a inni, że za sprawą magnezu. Nie zagłębiajmy się jednak w chemię – ważne, że sposób ten jak najbardziej działa!

Fusy po kawie możesz wykorzystać do podlewania roślin, jako ściółka lub dodatek do ziemi.

Nie jesteś kawowym smakoszem? Istnieją też inne produkty, które służą świetnie jako nawóz do roślin. Wśród nich znajdziemy na przykład skorupki z jajek, skórki z bananów lub liście pokrzywy.

Ogród jak z bajki – usługi profesjonalistów

Marzy Ci się ogród niczym z bajki, jednak nie posiadasz dostatecznej wiedzy ani doświadczenia w ogrodnictwie? Nic straconego – w dzisiejszych czasach znalezienie profesjonalistów z tej dziedziny jest banalnie proste.

Czy wiedziałeś, że pielęgnacja ogrodów często zaczyna się od rozwinięcia trawników w formie rolek? To proste i naprawdę szybkie!

Nie czekaj więc i już dziś skorzystaj z usług profesjonalnych firm ogrodniczych.

Zobacz również systemy do nawadniania ogrodów.