Co to jest HDS i do czego służy?

R

Hydrauliczne dźwigi samochodowe są wielofunkcyjnymi pojazdami, sprawdzającymi się w wielu branżach gospodarki. Co to są HDSy? Do jakich prac się je wykorzystuje? I czy można wynająć taki pojazd? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule.

Co to jest HDS

Hydrauliczne dźwigi samochodowe to pojazdy ciężarowe wyposażone w dźwig hydrauliczny, który jest zamontowany z tyłu przyczepy lub zaraz za kabiną kierowcy. Dźwig pozwala na załadunek i rozładunek ciężkich towarów bez konieczności korzystania z urządzeń dodatkowych. W efekcie jeden pojazd możne zrealizować zadanie wymagające w tradycyjnym wykonaniu 2 dźwigów (w miejscu rozładunku i załadunku) oraz samochodu ciężarowego przeznaczonego do transportu ładunku. Samochody ciężarowe z dźwigiem przeznaczone są do transportu dużych, ciężkich i nieporęcznych gabarytowo ładunków. 

Do prowadzenia HDSa wymagane są specjalistyczne uprawnienia uwzględniające zarówno kierowanie samochodem ciężarowym, jak i do obsługi dźwigu hydraulicznego. 

Zaletą HDSów jest ich różnorodność, która pozwala na realizację szerokiego wachlarza prac. Najmniejsze HDSy wykorzystywane są do przewozu stosunkowo małych ładunków — na przykład worków big bag. Ich zaletą są niewielkie wymiary pozwalające na wjazd w miejsca o ograniczonych wymiarach — na przykład w światło bram kamienic, czy tam, gdzie znajduje się ograniczona ilość przestrzeni niezbędnej do manewrowania pojazdem. 

Cechą charakterystyczną ciężarówek z dźwigiem jest wysuwane ramię, na końcu którego znajduje się hak przeznaczony do podnoszenia ładunków.  Ramię to pozwala na swobodny załadunek i rozładunek towarów wielkogabarytowych. Może podnieść ładunek nawet o masie 20 ton lub oddalony od pojazdu o kilkanaście metrów. Po sprawia, że korzystanie z HDSów jest bardzo elastyczne i wygodne. 

Hydrauliczne dźwigi samochodowe występują w wielu wersjach. Są modele małe i duże przystosowane do podnoszenia i transportu ładunków o różnej masie i gabarytach. Są także pojazdy przeznaczone do transportu po drogach (tak zwane HDSy szosowe) i do transportu w miejscach, gdzie nie ma utwardzonych drów (HDSy terenowe). HDSy występują również w wersji niskopodwoziowej, która dostosowana jest do transportu maszyn budowalnych i pojazdów. 

Gdzie i do jakich prac wykorzystuje się HDSy?

Hydrauliczne dźwigi samochodowe wykorzystywane są w każdej branży przemysłu, w której konieczny jest transport ciężkich i wielkogabarytowych ładunków. HDSy, dzięki funkcji załadunku, przewozu i rozładunku sprawdzają się w transporcie materiałów budowlanych typu kostka brukowa, elementy betonowe, elementy więźby dachowej czy płyty betonowe i kamienne. Za pomocą HDSów można przewozić szkło, maszyny i urządzenia,  tym agregaty. Ciężarówki z dźwigiem sprawdzają się doskonale również w transporcie kontenerów z odpadami, a także kontenerów magazynowych, biurowych czy sanitarnych. 

Wysuwane ramię dźwigu doskonale radzi sobie z załadunkiem ciężkich i dużych przedmiotów. Może obsłużyć paletowane ładunki — na przykład kostkę brukową, która generalnie jest trudna w transporcie z powodu swojego ciężaru.

Wysuwane ramię dźwigu pozwala załadować i rozładować towar w pewnej odległości od pojazdu. Jest to wygodne w sytuacji, kiedy nie ma możliwości bezpośredniego podjechania pod ładunek. HDS może przenieść duży ładunek na pewnej odległości i  podnieść go na pewną wysokość. W efekcie ciężarówka z dźwigiem może przenieść duży gabarytowo przedmiot przez przeszkody np. płot. 

Czy można pożyczyć HDSa?

Hydrauliczne dźwigi samochodowe to pojazdy specjalistyczne, które wykorzystywane są stricte w celach ładunkowych, rozładunkowych i transportowych. Większość przedsiębiorstw potrzebuje takich usług jedynie okazjonalnie. Dlatego też jeśli nie prowadzisz firmy transportowej korzystniejszym rozwiązaniem jest wynajem HDSa. W ten sposób szybko dostarczysz w każde miejsce potrzebny ładunek. Co więcej, wynajmiesz samochód ciężarowy z dźwigiem wraz z doświadczonym operatorem posiadającym stosowane uprawnienia, który szybko przeprowadzi załadunek i rozładunek towaru.

Firmy specjalizujące się w wynajmie HDSów dostarczają zawsze samochody sprawne, posiadające komplet aktualnych dokumentów  i przeglądów. W razie awarii pojazdu firma wynajmująca podstawi inny samochód, o podobnych parametrach technicznych. Koszt wynajęcia liczony jest od czasu trwania usługi i z pewnością jest bardziej opłacalny, niż zakup HDSa. 

źródło: Avio-star.pl