Jacy specjaliści pracują w prywatnym domu opieki?

R

Wraz z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa zainteresowanie prywatnymi domami opieki rośnie. Brak czasu, odpowiednich warunków mieszkaniowych czy też kwalifikacji sprawia, że bliscy nie mogą przejąć pełnej opieki nad seniorem lub chorym. Dlatego szukają pomocy w prywatnych domach opieki, gdzie podopieczni otrzymują niezbędne wsparcie. Jacy specjaliści pracują w placówce?

Prywatny dom opieki – jacy specjaliści w nim pracują?

Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w prywatnym domu opieki nie należy do najłatwiejszych. Zewsząd bowiem słyszy się o różnych nadużyciach, jakich pracownicy placówki tego typu mają dopuszczać się wobec swoich podopiecznych. Tymczasem na rynku nie brakuje obiektów, które otaczają osoby starsze i schorowane troskliwą opieką, traktują je z szacunkiem oraz zapewniają im godność osobistą i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu podopieczni mogą poczuć się jak we własnym domu.

Prawidłowe funkcjonowanie prywatnego domu opieki w dużej mierze zależy do zatrudnionego w niej personelu. Podmioty dążące do osiągnięcia jak najwyższego standardu usług opiekuńczych wnikliwie przyglądają się kandydaturom na poszczególne stanowiska. W efekcie zatrudniają wykwalifikowanych, doświadczonych, a przede wszystkim empatycznych pracowników. Kto buduje zespół w prywatnym domu opieki?

  1. Pielęgniarki oraz opiekunki i opiekunowie medyczni. Zapewniają całodobową opiekę i pomoc w załatwianiu drobnych spraw codziennych. Dbają o zdrowie i samopoczucie podopiecznych. Służą nie tylko wsparciem, ale i dobrym słowem. Czuwają nad tym, aby osoby starsze i schorowane przyjmowały lekarstwa, zdrowo się odżywiały oraz zażywały odpowiedniej dawki ruchu.
  2. Terapeuci zajęciowi. To wykwalifikowani specjaliści, którzy prowadzą zajęcia dla osób borykających się z ograniczeniami sprawnościowymi. Organizują im nie tylko ćwiczenia ruchowe, ale także artystyczne i integracyjne. Pozytywnie wpływają one na sprawność podopiecznych, ich samopoczucie oraz rozwój intelektualny.
  3. Fizjoterapeuci. Ich zadaniem jest utrzymywanie, rozwijanie i przywracanie zdolności ruchowych podopiecznych. W tym celu oferują osobom starszym i schorowanym różne zabiegi, które dostarczają organizmowi bodźców i w ten sposób pobudzają tkanki do odnowy. Mają one również charakter relaksacyjny, przez co pozytywnie wpływają również na samopoczucie podopiecznych.
  4. Pracownicy socjalni. Biorą udział w adaptacji przyjętych do domu opieki podopiecznych. Pomagają rodzinie w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z pobytem, a także rozpoznają potrzeby socjalno-bytowe i problemy przyjmowanych osób. Czuwają również nad jakością świadczonych usług opiekuńczych.

To personel prywatnego domu opieki czuwa nad zdrowiem i samopoczuciem osób starszych i schorowanych. Nic więc dziwnego, że rodziny podopiecznych interesują się kwalifikacjami oraz doświadczeniem zatrudnionych w placówce pracowników. Chcą mieć bowiem pewność, że oddają swoich najbliższych w sprawdzone ręce.

Z jakimi jeszcze specjalistami współpracują prywatne domy opieki?

Oprócz opiekunów, pielęgniarek czy też terapeutów zajęciowych prywatny dom opieki zapewnia podopiecznym kontakt z lekarzem POZ. Specjalista udziela seniorom i osobom schorowanym porad medycznych, ustala leczenie farmakologiczne, a także wystawia recepty oraz wykonuje określone zabiegi medyczne. Zajmuje się też profilaktyką chorób i kieruje na badania kontrolne, diagnostykę laboratoryjną czy też leczenie rehabilitacyjne. Mówiąc w skrócie, czuwa nad zdrowiem podopiecznych.

Osoby mieszkające w prywatnym domu opieki powinny mieć również zagwarantowany kontakt z psychologiem. Zdarza się bowiem, że nie mogą uporać się z tym, że podupadają na zdrowiu. Czują się nieswojo z faktem, że ktoś musi im pomagać. Nie potrafią się odnaleźć w nowym miejscu. Dzięki wsparciu psychologa mogą przepracować wiele problemów natury psychicznej, co pozwoli im czerpać większą radość z życia.

W prywatnej placówce opieki podopieczni mogą poczuć się jak we własnym domu. O rodzinną i pełną ciepła atmosferę dba bowiem wykwalifikowany i empatyczny personel. Czuwa on nie tylko nad samopoczuciem, ale i zdrowiem osób starszych i schorowanych – ma ku temu wszelkie niezbędne kompetencje i odpowiednie podejście. Dlatego można mu zaufać.