Jak przewieźć ładunek wielkogabarytowy?

R

Przewóz ładunków ciężkich i o dużych rozmiarach wymaga zastosowania odpowiednich pojazdów. Doskonale w tej kwestii sprawdzają się hydrauliczne dźwigi samochodowe, które nie tylko przewiozą ładunek w wyznaczone miejsce, ale również załadują go, przeładują i rozładują w miejscu docelowym. 

Samochód z dźwigiem hydraulicznym – co to jest i do czego służy

HDS-y czyli inaczej hydrauliczne dźwigi samochodowe przeznaczone są do transportu, załadunku, przeładunku i rozładunku towarów ciężkich i wielkogabarytowych. Oprócz pojemnej skrzyni ładunkowej charakterystycznej dla ciężarówek, posiadają dodatkowo dźwig hydrauliczny, który umożliwia załadunek i rozładunek ciężkich przedmiotów. Warto podkreślić, że ciężarówki z dźwigiem przeznaczone są do obsługi naprawdę ciężkich ładunków – największe pojazdy mogą podnosić i transportować przedmioty o masie nawet 24 ton. 

Dźwig hydrauliczny na HDS-ie zamontowany jest zazwyczaj zaraz za kabiną lub na końcu skrzyni ładunkowej. Długie ramię dźwigu pozwala na załadunek towarów leżących nawet 25m od pojazdu. W takiej odległości ramię dźwigu zyskuje udźwig do 1,25 tony. Co to oznacza dla klienta? Tak daleka odległość od pojazdu daje możliwość bardzo elastycznego podejścia do organizacji załadunku – HDS może przenieść ładunek nad płotem czy balustradą, nie musi mieć bezpośredniego dostępu do towarów, które musi załadować. Warto jednak pamiętać, że wraz ze zwiększającą się odległością towarów do załadunku zmniejsza się udźwig ramienia. Dlatego jeśli HDS ma przewieźć ładunek o wyjątkowo dużej masie należy zadbać o jak najbliższy podjazd dla ciężarówki.

Co daje zastosowanie hydraulicznych dźwigów samochodowych? Połączenie samochodu ciężarowego z dźwigiem hydraulicznym ogranicza znacznie wydatki związane z załadunkiem, rozładunkiem i transportem ładunków wielkogabarytowych. Do tego typu prac wystarczy jeden HDS zamiast ciężarówki i oddzielnego dźwigu w dodatku dostępnego zarówno w miejscu załadunku, jak i rozładunku czy przeładunku. HDS-y doskonale sprawdzają się w transporcie szosowym i terenowym – mogą pokonywać dowolne odległości, podobnie jak ciężarówki. 

Zastosowanie  i rodzaje HDS-ów

Jak już wspomniano, hydrauliczne dźwigi samochodowe sprawdzają się w transporcie, załadunku, rozładunku i przeładunku towarów ciężkich i wielkogabarytowych. Z powodzeniem sprawdzą się w przewozie kontenerów na odpady czy kontenerów biurowych, magazynowych lub sanitarnych. HDSy mogą być wykorzystywane w transporcie urządzeń i maszyn, będą niezastąpione w transporcie agregatów prądotwórczych. Mogą przewozić wielotonowe materiały budowlane typu kręgi betonowe, kamienne płyty czy palety kostki brukarskiej. Stosuje się je również w transporcie konstrukcji betonowych, rusztowań, elementów więźby dachowej czy konstrukcji drewnianych oraz szkła. 

Warto podkreślić, że w grupie hydraulicznych dźwigów samochodowych można znaleźć pojazdy zarówno o zróżnicowanym tonażu i udźwigu, jak i takie, które przeznaczone są do poruszania się po odmiennych trasach. HDS-y szosowe są równie szybkie, jak tradycyjne ciężarówki i dedykowane są transportowi dużych ładunków po utwardzonych drogach.Z powodzeniem mogą przewoził ładunek na duże odległości. Innym typem ciężarówki z dźwigiem są HDS-y terenowe. Pojazdy te są wolniejsze, ale pozwalają na dostarczenie ciężkich ładunków w miejsca, gdzie nie ma dróg. Jest jeszcze trzeci typ hydraulicznych dźwigów samochodowych – są to pojazdy niskopodwoziowe. Przeznaczone są one do transportu pojazdów. Ich zaletą jest niskie podwozie, dzięki któremu można sprawnie załadować przewożony pojazd – na przykład koparkę, walec drogowy czy tradycyjny dźwig. W ten sposób można szybko transportować pojazdy, które z różnych powodów nie mogą poruszać się po drogach publicznych (np. koparki gąsienicowe niszczą asfalt). 

Jeśli jesteś zainteresowany zastosowaniem HDS-u do transportu skorzystaj z opcji wynajmu hydraulicznych dźwigów samochodowych. W ten sposób szybko przewieziesz materiały na budowę czy kontener. Takie usługi są nie tylko dla firm – mogą korzystać z nich także osoby prywatne.