Uwielbiasz odkrywać nowe smaki, a przy okazji jesteś zadeklarowanym kawoszem? Jeżeli tak, z pewnością zaciekawi Cię koncepcja kawy z garnka. Sprawdź, na czym polega ta metoda parzenia małej czarnej i jak przygotować napój, który jest znany i lubiany w całej Ameryce Łacińskiej. Przekonaj się także, jakie korzyści niesie za sobą włączenie do diety kawy z dodatkiem przypraw.
Czy wiedziałeś, że Meksyk należy do największych eksporterów kawy na świecie? Nic zatem dziwnego, że autochtoni mają swoje silnie zakorzenione zwyczaje picia małej czarnej. Jednym z nich jest kawa z garnka, czyli café de olla. Jeżeli kiedykolwiek udasz się w te rejony świata, musisz koniecznie skosztować meksykańską wariację na temat kawy po turecku! Póki co, możesz ją jednak odtworzyć we własnym domu. Wystarczy odrobina wolnego czasu i kilka ogólnodostępnych przypraw.
Do przygotowania napoju nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi. Musisz jednak wiedzieć, że oryginalnie kawę gotuje się w glinianym garnku z dodatkiem przypraw oraz stożków z cukru trzcinowego. Kiedy już się zaparzy, należy ją przecedzić i podawać w glinianych naczyniach. Przyrządzanie małej czarnej zajmie Ci około 5 minut. Oprócz grubo mielonej kawy potrzebujesz: cynamonu, goździków, anyżu oraz cukru trzcinowego.
Kiedy aromaty się przenikną, możesz przecedzić kawę przez sito z gazą i od razu przystąpić do konsumpcji. Sekretem wyjątkowego smaku meksykańskiej kawy z garnka jest cukier nierafinowany, który na pierwszy rzut oka przypomina cukier brązowy. Oba dodatki mają charakterystyczny brązowy kolor pochodzący z melasy. Jeżeli chodzi o cukier nierafinowany, kryształy nie są do końca oczyszczone i zawierają pozostałości melasy, co nadaje unikatowy smak.
Kawa po meksykańsku jest bogata w antyoksydanty, które pomagają zredukować stan zapalny i chronią przed różnymi chorobami, w tym schorzeniami serca i niektórymi typami nowotworów. Warto również zwrócić uwagę na dodatek cynamonu, który ma liczne prozdrowotne właściwości m.in. działa przeciwzapalnie, łagodząc ból i sztywność mięśni, reguluje poziom cukru we krwi, wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwwirusowe, oraz ma korzystny wpływ na zdrowie serca. Niektóre badania sugerują ponadto, że cynamon może poprawiać funkcje poznawcze, pamięć i zdolność do koncentracji. Regularne spożywanie cynamonu wspomaga ponadto pracę mózgu i chroni przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych.
Nawet jeżeli nie masz czasu na wierne odtwarzanie przepisu na kartę meksykańską, możesz uprościć przepis i dodawać cynamon do swojej codziennej porcji małej czarnej. Dzięki temu nie tylko wzbogacisz smak kawy, ale także zapewnisz podaż wartościowych substancji odżywczych, dzięki którym zachowasz dobrą kondycję zdrowotną.
Szczyt popularności kawy z garnka przypada nam okres rewolucji meksykańskiej, która miała miejsce w latach 1910-1917. Zgodnie z przekazami historycznymi była ulubionym napojem jednego z przywódców buntu — Emiliano Zapaty. Kobiety miały przygotowywać małą czarną mężczyznom, którzy brali udział w rewolucji, dzięki czemu mieli oni siłę do walki. W dawnych czasach, oprócz wspomnianego cynamonu, goździków i anyżu, dodawano do kawy także czekoladę.
Zainspirował Cię nasz artykuł? W takim razie koniecznie odtwórz przepis i ciesz się fantastycznym smakiem wprost z Ameryki Łacińskiej.
źródło: inspiracje KAWOWE sklep z kawą