Najważniejsze cechy dobrego alkomatu osobistego

R

Alkohol towarzyszy nam przy wielu okazjach rodzinnych i towarzyskich. Nic więc dziwnego, że spora grupa kierowców, chcąc mieć pewność, że mogą bezpiecznie podróżować samochodem, wyposaża się w specjalne urządzenie do sprawdzania stanu trzeźwości. Z racji tego, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może mieć naprawdę nieprzyjemne konsekwencje podczas zdarzenia drogowego, każdy chce, aby jego alkomat był najwyższej jakości.

Wybieramy odpowiedni sensor

Wielu kupujących zastanawia się nad tym, jak wybrać odpowiednie dla siebie urządzenie, które będzie w stanie wskazać stopień trzeźwości. Jak się okazuje, wystarczy tylko znajomość kilku podstawowych cech, aby stać się posiadaczem wysokiej jakości sprzętu.

Podstawą jest rzecz jasna to, aby wybrać alkomat z precyzyjnym i niezawodnym sensorem – odpowiadać on będzie za jakość pomiarów. Zdecydowane najlepiej wybierać alkomaty elektrochemiczne, które co prawda są najdroższe, lecz jednocześnie dają najpewniejsze i najdokładniejsze wyniki.

Wysoka dokładność pomiarów

Podczas wybierania alkomatu koniecznie trzeba zwracać uwagę na deklarowaną przez producenta dokładność. To właśnie precyzja działania daje nam pewność, że otrzymany niski wynik faktycznie jest prawidłowy i możemy w pełni bezpiecznie wsiąść za kółko. Wysokiej klasy modele cechują się dokładnością na poziomie nawet 0,001 ‰.

Czujnik temperatury alkomatu

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz niezwykle ważna dla otrzymania rzeczywistego pomiaru alkoholu jest temperatura alkomatu. Jak wynika z badań, jeśli urządzenie będzie miało mniej niż 5°C, może wskazywać przekłamane wyniki. Warto więc, aby alkomat miał wbudowany czujnik temperatury, który ostrzeże użytkownika przed zbyt niską temperaturą i ryzykiem błędnego wyniku.

Co warto wiedzieć o kalibracji?

Wraz z każdym kolejnym użyciem alkomatu obecny w nim sensor traci swoje ustawienia i co jakiś czas wymaga kalibracji, aby ponownie wszystkie pomiary były zgodne z rzeczywistością. Wybierając takie urządzenie, warto upewnić się, co jaki czas niezbędna będzie kalibracja alkomatu. W przypadku sprzętów ze średniej półki powinna być konieczna co około 500 użyć, natomiast przy modelach najlepszych nawet co 1000 pomiarów.

Zmiana ustawień alkomatu

Kierowca, który często podróżuje samochodem za granicę, zapewne jest świadomy tego, że poszczególne kraje mają różne przepisy dotyczące akceptowalnej ilości alkoholu w organizmie. Z tego też powodu zaleca się, aby kupiony alkomat miał funkcję zmiany ustawień. Dzięki temu w zależności od kraju, w którym się znajdujemy, będziemy mogli tak ustawić alkomat, aby wykonywał pomiary zgodne z obowiązującymi normami.

Podsumowanie

Dobry alkomat to niezwykle przydatne urządzenie, które może pozwolić uniknąć wielu nieprzyjemności, a nawet kłopotów prawnych. Kilka powyższych podstawowych informacji pomoże zakupić sprzęt wysokiej jakości, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.