Śrubowe sprężarki bezolejowe — najwyższa czystość medium i wysoka wydajność pracy

R

Niektóre procesy produkcyjne wymagają sprężonego powietrza o najwyższej, “0” klasie czystości. Jak pogodzić konieczność dostarczenia krystalicznie czystego medium z wysoką wydajnością oczekiwaną przez zakłady przemysłowe? Jak działają bezolejowe sprężarki śrubowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Sprężarki śrubowe bezolejowe — zasada działania i zalety zastosowania

Zasada działania śrubowej sprężarki bezolejowej jest taka sama, jak tradycyjnej sprężarki olejowej. Jedyną różnicą jest brak zastosowania oleju, jako substancji sparującej i uszczelniającej element sprężający. Kompresory bezolejowe wykonane są z materiałów wytwarzających mniejsze tarcie. W efekcie jako substancję zmniejszającą tarcie, uszczelniającą elementy oraz odprowadzającą ciepło i zanieczyszczenia wykorzystuje się wodę. Takie rozwiązanie powoduje, że likwiduje się ryzyko zanieczyszczenia medium roboczego cząsteczkami oleju. W ten sposób sprężarki śrubowe bezolejowe mogą być z powodzeniem stosowane we wszystkich procesach, w których wymagane jest medium o najwyższej klasie czystości. 

Brak oleju w układzie sprężającym powietrze powoduje, że powstający w toku kompresji kondensat nie wymaga kosztownej utylizacji w specjalistycznych zakładach i może być odprowadzany bezpośrednio do kanalizacji. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty eksploatacyjne urządzenia. 

Sprężarki śrubowe bezolejowe charakteryzują się również mniejszymi gabarytami, niż kompresory olejowe o podobnych parametrach technicznych. Ich atutem jest cicha praca, która umożliwia lokalizacją urządzenia bezpośrednio przy stanowiskach roboczych. 

Sprężarki bezlejowe śrubowe stosowne są w każdej branży przemysłu, gdzie kluczową rolę pełni najwyższa czystość medium roboczego. Kompresory bezolejowe powszechnie wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy medycznym — czyli wszędzie tam, gdzie nie może dojść do skażenia produktu końcowego szkodliwymi dla zdrowia cząsteczkami oleju. Sprężarki bezolejowe wykorzystywane są także w innych branżach — w takich, gdzie cząsteczki oleju będą miały wpływ na jakość wytworzonego produktu. Stąd kompresory bezolejowe znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym w zakresie nakładania powłok lakierniczych, w przemyśle elektronicznym, gdzie zanieczyszczenie procesorów i innych elementów elektronicznych może skutkować nieprawidłową pracą elementów, przemyśle tekstylnym dla uzyskania wyższej jakości produktów końcowych. 

Sprężarka śrubowa bezolejowa AQUARIUS — najwyższa czystość medium i wysoka wydajność pracy

AQUARIUS to kompresor śrubowy bezolejowy zapewniający najwyższą klasę czystości sprężonego medium, wolnego w 100% od cząstek oleju. Urządzenie z powodzeniem może być wykorzystywane w najbardziej wrażliwych i wymagających zastosowaniach. Jego dodatkowym atutem jest zmienna prędkość obrotowa, dzięki której kompresor płynnie dostosowuje wytwarzanie sprężonego powietrza do bieżących potrzeb procesu produkcyjnego. 

Sprężarkę AQUARIUS wyposażono w wydajne silniki z magnesami trwałymi. Zastosowany napęd bezpośredni, podobnie jak technologia zmiennej wydajności, pozwala na znaczące ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez urządzenie. Takie rozwiązanie sprawia, że kompresor AQUARIUS jest maszyną nie tylko wydajną, ale także ekonomiczną w działaniu. Co więcej, kompresor nie wymaga podłączenia do sieci wodociągowej, ponieważ wodę do chłodzenia urządzenia pobiera ze zintegrowanego ze sprężarką osuszacza ziębniczego. W ten sposób, po odzyskaniu wody podczas procesu osuszania medium, H2O wprowadzana jest ponownie do obiegu urządzenia. 

Kompresor śrubowy bezolejowy AQUARIUS jest maszyną o wysokiej żywotności i niskiej awaryjności. Urządzenie posiada 5-letnią gwarancję producenta. Dodatkowo zastosowana technologia sprężania bezolejowego gwarantuje długie okresy bezawaryjnej pracy pomiędzy przeglądami. 

Zaletą sprężarki bezolejowej AQUARIUS są niskie temperatury sprężania. Efekt ten uzyskany jest przez zastosowanie wody do odprowadzania ciepła powstającego w procesie kompresji gazu. 

Typoszereg kompresorów bezolejowych AQUARIUS wyposażony jest w innowacyjne sterowniki mikroprocesorowe, których zadaniem jest stałe monitorowanie pracy urządzenia, szybkie diagnozowanie pojawiających się błędów i w konsekwencji minimalizacja ryzyka wystąpienia poważnych awarii skutkujących koniecznością dłuższych napraw. 

źródło: Almig.pl