Transport multimodalny — czy warto z niego korzystać

R

Transport multimodalny jest obecnie popularnym sposobem na przewóz towarów szczególnie na dużych odległościach. Czym jest spedycja multimodalna oraz czy warto z niej korzystać?

Transport multimodalny — czym się charakteryzuje

Spedycja multimodalna do transportu jednego ładunku wykorzystuje kilka środków transportu. W ramach takiej usługi spedytor może zaproponować zastosowanie frachtu morskiego, kolejowego, lotniczego i ciężarowego. Zazwyczaj w trakcie przewozu ładunku wykorzystywane są 2 środki transportu na przykład kontenerowiec i ciężarówki, kolej i samochody czy samolot i ciężarówki. Kolej, statek czy samolot pełnią rolę głównego środka transportu realizowanego na dużych odległościach, natomiast samochody ciężarowe stosuje się do dostarczenia i odbioru ładunku z terminali przeładunkowych zarówno od nadawcy, jak i do adresata. 

Transport multimodalny sprawdza się doskonale w przewozie towarów na dużych odległościach. Jest wykorzystywany w przewozie towarów pomiędzy państwami i kontynentami. Doskonałym przykładem transportu multimodalnego są ekspresowe pociągi towarowe połączone z transportem ciężarowym, które obsługują przewóz towarów importowanych i eksportowanych z i do Chin. Kursują one pomiędzy terminalami przeładunkowymi w Chinach a polskimi Małaszewiczami. Do hubów towary dowożone są samochodami ciężarowymi, przeładowywane na skład kolejowy, dostarczane do terminala przeładunkowego oddalonego o tysiące kilometrów, a następnie znów przeładowywane na ciężarówki i dowożone do klienta. Warto dodać, że tak działa kompleksowa obsługa usługi door-to-door, która znajduje duże uznanie wśród klientów spedycyjnych usług multimodalnych. 

Podstawową jednostką transportu multimodalnego jest kontener. Jego zaletą jest możliwość szybkiego przeładunku oraz gwarancja bezpieczeństwa ładunku umieszczonego wewnątrz. Kontenery doskonale sprawdzają się zarówno w transporcie morskim, jak i kolejowym, samochodowym czy lotniczym. Ich szeroka funkcjonalność pozwala na przewóz każdego rodzaju ładunku. W obrocie znajduje się szeroki wybór rodzajów kontenerów w zakresie ładowności, utrzymania temperatury, możliwości przewozu ładunków ciekłych i stałych, transportu towarów wielkogabarytowych itp. To sprawia, że jednostka ładunkowa jest niezastąpiona w przewozie każdego typu towarów. 

Zalety spedycji multimodalnej

Wzrastająca popularność transportu multimodalnego wynika z wielu zalet, jakie posiada. Jedną z najważniejszych jest elastyczność w zakresie dostosowania usługi do potrzeb odbiorcy. To klient, na podstawie opcji zaoferowanych przez spedytora, dokonuje wyboru wariantu przewozu, dostosowując formę do swoich wymagań. Środki zastosowane w transporcie multimodalnym można dowolnie łączyć ze sobą w celu optymalizacji transportu pod względem czasu, ceny, bezpieczeństwa i zakresu obsługi. 

Najszybszym, ale zarazem najdroższym jest transport multimodalny oparty o spedycję lotniczą. Pozwala ona na przewóz towarów w czasie krótszym, niż 2 tygodnie, licząc od odbioru od nadawcy, po dostawę do odbiorcy. Transport multimodalny oparty na kolei jest nieco wolniejszy — przewóz ekspresowym pociągiem towarowym pomiędzy hubami w Chinach a Małaszewiczami trwa ok.10-12 dni. Do tego czasu należy doliczyć jeszcze ok. 2 tygodnie na transport towarów od nadawy do terminala chińskiego i z terminala w Małaszewiczach do klienta. Transit time takiego przewozu jest wprawdzie ok. 2 razy dłuższy niż z wykorzystaniem samolotów, ale również znacznie tańszy. Co więcej, przewóz koleją pozwala na import i eksport większej ilości towarów, niż ma to miejsce w przypadku transportu lotniczego. Spedycja multimodalna oparta na frachcie morskim zapewnia zdecydowanie najdłuższy czas przewozu, który zamyka się w 2-3 miesiącach. Jest jednocześnie korzystna finansowo, choć dużą konkurencją dla niej jest transport kolejowy, który zdarza się, że jest nie tylko szybszy, ale tańszy. Tu znaczenie ma stała fluktuacja cen i rodzaj przewożonego ładunku. 

Zaletą usług multimodalnych jest możliwość korzystania z kompleksowej obsługi firm spedycyjnych specjalizujących się w organizacji tego typu przewozu. W ten sposób klient zrzuca z siebie obowiązki związane z odprawami celnymi, poszukiwaniem wolnego miejsca w składzie czy kontenerowcu i kontroli całego procesu przewozowego. To wygodna i korzystna oferta dla wszystkich prowadzących wymianę towarową z odległymi państwami. 

źródło: Symlog.eu