Części zamienne do kompresorów — których potrzebuje się najczęściej?

R
Sprężarki powietrza to urządzenia, które dla efektywnej pracy przez cały okres eksploatacji wymagają systematycznych przeglądów serwisowych oraz wymiany materiałów eksploatacyjnych. O co trzeba dbać w kompresorze, aby przez długi czas pracował bezawaryjnie?

Co najczęściej trzeba wymieniać w kompresorach

Sprężarki to urządzenia, które dla prawidłowej pracy wymagają systematycznych przeglądów oraz korzystania ze sprawdzonych materiałów eksploatacyjnych. Podczas przeglądu serwisowego wymienia się wszelkie elementy, które wykazują cechy zużycia. Najczęściej są to części związane z układem napędowym kompresora. Wprawdzie sprężarki powietrza projektowane są w taki sposób, aby zapewniały długą i bezawaryjną pracę, jednakże część materiałów wymaga systematycznej wymiany. Do najczęściej wymienianych materiałów eksploatacyjnych należą paski klinowe, koła pasowe czy łożyska. Warto także zwracać systematyczną uwagę na zawory czy uszczelki. Te materiały warte są systematycznego sprawdzania z powodu utrzymania szczelności systemu, a co za tym idzie efektywności działania i poziomu konsumpcji energii elektrycznej.

Materiały eksploatacyjne do systematycznego serwisu

Dla odpowiedniego działania kompresorów powietrza ważny jest także odpowiedni stan materiałów eksploatacyjnych, szczególnie oleju oraz wszelkiego typu filtrów. Producenci zalecają, aby olej do sprężarek wymieniać co najmniej 1 raz do roku lub po przepracowaniu 3 tysięcy godzin pracy. Wymiana oleju w kompresorze ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowej i sprawnej pracy. Olej odpowiada za odpowiednie smarowanie elementów, zabezpieczenie urządzenia przed przegrzaniem oraz oczyszczenie systemu z osadów. Substancja smarna powinna być odporna na utlenianie i degradację termiczną. Dobrze, jakby posiadała odpowiednie właściwości demulgujące, w zakresie lepkości oraz przeciwkorozyjne i antywapienne. Istotne jest również stosowanie właściwych filtrów powietrza, filtrów olejowych, wkładów filtracyjnych czy mat filtracyjnych. Filtry olejowe stosuje się do oczyszczania substancji smarującej. Pozwala to zabezpieczyć kompresor przed ewentualnym uszkodzeniem, a nawet zatarciem. Filtry powietrza eliminują ze sprężonego powietrza zanieczyszczenia stałe, olejowe i wilgoć. Brak ich wymiany powoduje spadek przepływu powietrza i spadek wydajności sprężarki. Stąd kluczowe jest dla podtrzymania efektywności działania urządzenia systematyczne sprawdzanie stanu filtrów i w razie zużycia szybka wymiana. Maty filtracyjne natomiast odpowiadają za wstępne oczyszczenie powietrza zasysanego przez kompresor. Producenci zalecają, że filtry powietrza, oleju i maty filtrujące powinny być wymieniane co najmniej raz do roku lub po przepracowaniu 2 tys. motogodzin.

Gdzie kupować części zamienne i materiały eksploatacyjne do sprężarek

Prawidłowa praca sprężarek zależy od systematycznych i profesjonalnie przeprowadzanych przeglądów serwisowych, szybkich napraw oraz ewentualnych remontów urządzeń, które pozwalają wykorzystywać maszyny przez jeszcze dłuższy okres. Prace serwisowe powinny być przeprowadzane przez doświadczonych serwisantów, którzy doskonale znają zasadę działania maszyn oraz będą w stanie zapobiec dalszej degradacji urządzeń. Doświadczony zespół serwisowy doradzi także najkorzystniejsze dla Twojej firmy rozwiązania — zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym. Zaproponuje materiały eksploatacyjne dostosowane do rodzaju wykorzystywanych urządzeń, wesprze firmę w zakresie konserwacji maszyn zastosowanych w systemie sprężonego powietrza oraz pomoże dobrać materiały eksploatacyjne, które zapewnią sprawne i wydajne działanie całego układu wytwarzania skompresowanego medium. Dlatego warto kupować części zamienne i materiały eksploatacyjne w sprawdzonej firmie, która specjalizuje się w serwisie i naprawach kompresorów powietrza. Daje to gwarancję, że spełnią one swoje funkcje, a odpowiedzialność za ich prawidłową pracę przejmie serwis. Co więcej, doświadczony zespół serwisowy zaopatrzy twoją firmę w sprawdzone części eksploatacyjne, zazwyczaj oryginalne, które zapewnią długi i bezawaryjny czas pracy sprężarek do kolejnego przeglądu serwisowego. Wysoka jakość komponentów i części eksploatacyjnych pozwoli korzystać ze sprawnych maszyn przez długi czas, bez ryzyka wstrzymania produkcji czy świadczenia usług. źródło: Czemar.pl