Dlaczego ludzie się uzależniają? Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

R

Każdy z nas doskonale wie, czym jest uzależnienie. Trudno jest jednak opisać tę rzecz słowami, a „przymusowa chęć sięgnięcia po coś” to stanowcze niedopowiedzenie. Tak naprawdę to niezwykle złożone zjawiska zachodzące zarówno w psychice, jak i całym ciele człowieka. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, dlaczego ludzie popadają w uzależnienia. Koniecznie sprawdź też, czy nie znajdujesz się w grupie ryzyka – pamiętaj, że pomoc jest na wyciągnięcie ręki.

Kiedy mówimy o uzależnieniu?

O uzależnieniu możemy mówić w momencie, gdy przyjmowanie danej substancji jest dla człowieka ważniejsze, niż cokolwiek innego. Zasada ta dotyczy również czynności – na przykład ćwiczeń fizycznych lub robienia zakupów (zakupoholizm).

Uzależnienie może pojawić się również w momencie, gdy dana osoba sięga po daną substancję w celu rozładowania zgromadzonego stresu lub stymulowania emocji. Dopóki jednak dana substancja wpływa na życie człowieka w niewielkim stopniu, mówimy wówczas o nałogu lub przyzwyczajeniu.

Dlaczego ludzie popadają w uzależnienie?

Nie wszyscy mamy równe predyspozycje do tego, aby się uzależnić. Niektórzy są w stanie wypalać kilka paczek papierosów dziennie, by następnie z dnia na dzień je rzucić, gdyż stanowi to jedynie nałóg lub przyzwyczajenie. Inni zaś mogą uzależnić się już po kilku wypalonych sztukach.

Cechy osobowości mają niewielkie znaczenie. Ludzie zamknięci w sobie będą szukali okazji do „otworzenia się” w takich samych substancjach, jak osoby towarzyskie w celu „podkręcenia zabawy”. Znacznie większe znaczenie mają czynniki genetyczne: jeśli w Twojej rodzinie występowały wcześniej jakieś uzależnienia, to zwiększa się ryzyko, że i Ty popadniesz w nałóg.

Nie musisz mieć jednak ani specjalnej osobowości ani też być obdarzonym niekorzystnymi czynnikami genetycznymi, aby popaść w uzależnienie. Czasem w naszym życiu wystarczy jedna trauma, z którą nie będziemy w stanie sobie poradzić, aby zacząć szukać ratunku w auto-destruktywnych zachowaniach. Jesteśmy świadomi, że niszczą one nasze życie, jednak nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić.

Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka

Zaliczamy kilka czynników, na podstawie których można określić Twoje predyspozycje do popadnięcia w uzależnienie. Głównym z nich jest wcześniej wspomniane występowanie nałogów w rodzinie (nawet tej dalszej). Do pozostałych czynników zaliczamy również:

problemy emocjonalne, w tym nadmierną lękliwość czy popadanie w stany depresyjne

trudną sytuację życiową, na przykład opuszczenie przez znajomych (osamotnienie) czy też nadmierne wymagania społeczne (np. konieczność łączenia edukacji z pracą)

zaburzenia osobowości, kiedy nie jesteś w stanie określić samego siebie a jedynie absorbujesz wszystko to, co zaobserwujesz w swoim otoczeniu

Jeśli zauważasz u siebie te lub inne niepokojące sygnały – koniecznie rozważ wizytę w ośrodku i leczenie uzależenień. Nawet, jeśli znajdujesz się w nieciekawej sytuacji materialnej, rozważ podjęcie terapii – z całą pewnością uda Ci się znaleźć optymalny dla Ciebie program.

źródło: vita-nova.pl – regeneracja organizmu detoks