Gdzie zjeść najlepsze moskole w Zakopanem?

R

Wizyta na Podhalu to niepowtarzalna okazja do spróbowania oryginalnych smaków tamtejszej kuchni. Góralskie przysmaki wyróżniają się aromatycznymi połączeniami naturalnych, lokalnych składników, co wydobywa z potraw prawdziwą głębię smaku. Jedną z ciekawszych propozycji są moskole. Czym są i gdzie można je zjeść w Zakopanem?

Placki ziemniaczane w wersji podhalańskiej

Moskole to placki ziemniaczane tradycyjnie pieczone na blasze. Serwuje się je z różnorodnymi dodatkami, które znacząco wpływają na smak tego posiłku. Są to np. tradycyjne sery jak bryndza czy twaróg, skwarki z cebulą, gęsty sos grzybowy lub aromatyczny gulasz z mięsem. Sekretem smaku moskoli są oprócz ugotowanych ziemniaków, tłuczonych na gładką masę, również przyprawy i zioła, których górale nie żałują do wielu swoich tradycyjnych potraw – używa się m.in. czosnku, kminku czy majeranku. Moskole mogą być serwowane na obiad, jak i na kolację. Są sycącym i smacznym posiłkiem, który z pewnością przypadnie do gustu turystom w każdym wieku. Są delikatne i puszyste, dlatego uwielbia je wiele dzieci. Oryginalne dodatki, jak i tradycyjny sposób przygotowania – pieczenie zamiast smażenia, znacznie odróżnia je smakiem i wyglądem od placków przygotowywanych w innych rejonach Polski.

Gdzie zjeść najlepsze moskole?

Placki po góralsku znajdą się w jadłospisie miejsc, które czerpią swoje kulinarne inspiracje z tradycji regionu. Z pewnością nie znajdziemy ich w barach typu fast food czy pizzeriach, więc przy okazji urlopu na Podhalu warto poszukać lokalnych restauracji z klimatem, które oprócz zachwycających wnętrz, zaoferują również pyszne, tradycyjne przysmaki. W Zakopanem istnieje wiele takich lokali. Według ocen licznych portali turystycznych w tym rejonie najlepsze miejsce, oferujące moskole to Góralski Browar. Jest to restauracja z widokiem na Tatrywięc tradycyjny posiłek w takim miejscu będzie miał również niepowtarzalny klimat. Podczas pobytu w Zakopanem warto choć raz spróbować moskoli, bo jest to pyszne, a jednocześnie treściwe i pożywne danie. Wielu turystów z całego świata wybiera Tatry jako miejsce swojego letniego lub zimowego urlopu, właśnie ze względu na aromaty i smaki, których można doświadczyć wyłącznie w tym regionie.

Doświadcz góralskiej kultury kulinarnej

Spotkania przy wspólnym stole są ważnym elementem kultury góralskiej, co nieodzownie wiąże się z podhalańskim stylem życia. Tradycyjne góralskie potrawy były często przygotowywane na otwartym ogniu lub w piecu, a to nadaje daniom również unikalny smak. Warto podczas pobytu w Tatrach włączyć się w celebrowanie posiłku w ten sposób. Moskole, oscypki, kwaśnica, kociołek góralski czy jagnięcina to tylko niektóre propozycje, które kiedyś znajdowały się na góralskich stołach, a dziś w menu najlepszych podhalańskich restauracji. Z pewnością warto spróbować każdej z nich.