Największe błędy popełniane podczas tworzenia prezentacji multimedialnych

R

Prezentacje multimedialne na dobre wpisały się w oblicze różnego rodzaju wystąpień. Stanowią świetne wsparcie nie tylko dla prelegentów, ale i publiczności. Urozmaicają przekaz i kierują uwagę na najważniejsze informacje. Podczas ich projektowania można jednak popełnić wiele błędów. Jakie niedociągnięcia są szczególnie brzemienne w skutkach?

Tworzenie prezentacji multimedialnych – 4 największe błędy

Chociaż tworzenie prezentacji multimedialnej wydaje się zadaniem prostym i przyjemnym, w jego ramach można popełnić wiele błędów. Niejednokrotnie są one na tyle poważne, że niweczą wszystkie wysiłki twórcy i sprawiają, że pokaz slajdów nie realizuje swoich funkcji. Czego w szczególności należy się wystrzegać? Oto 4 największe błędy popełniane podczas projektowania prezentacji multimedialnych.

  1. Brak przygotowania wstępnego. Żeby prezentacja multimedialna odniosła sukces, należy odpowiednio przygotować się do jej projektowania. W pierwszej kolejności trzeba m.in. określić cel pokazu. Twórca musi zastanowić się, co chce osiągnąć. Prezentacja multimedialna może bowiem realizować różne cele, np. przekazywać informacje, prowokować do dyskusji czy też sprzedawać. Na początku należy też sformułować temat i główne myśli, które chce się przekazać publiczności, a także ułożyć plan wystąpienia. Warto również przygotować niezbędne materiały, w tym teksty, grafiki oraz filmy, co ułatwi i przyspieszy prace nad pokazem slajdów.
  2. Chaotyczna struktura. To najczęściej wynik nieodpowiedniego przygotowania wstępnego i brak planu wystąpienia. W takiej sytuacji twórcy miewają problemy z odpowiednim uszeregowaniem slajdów, co sprawia, że do prezentacji multimedialnej wkrada się chaos, który skutecznie psuje jej odbiór. Słuchacze nie do końca wiedzą, na jakich informacjach się skupić, przez co pokaz slajdów przestaje realizować swoje funkcje.
  3. Przeładowanie informacjami. Nawet jeśli tematyka wystąpienia jest ważna, nie oznacza to, że wszystkie informacje z nią związane muszą znaleźć się na slajdach. Wręcz przeciwnie. Mniej znaczy więcej. Dlatego warto uważnie przejrzeć zgromadzony materiał i pominąć to, co zbędne. Nadmierna koncentracja na szczegółach nie tylko wydłuża wystąpienia, ale również zwiększa ryzyko, że wkradnie się do niego chaos. Przeładowanie informacjami to problem często spotykany u prelegentów, którzy chcą udowodnić swoją biegłość w danej dziedzinie. Tymczasem można to zrobić inaczej. Jeśli podejmowany wątek jest rozbudowany, zamiast zagłębiać się w szczegóły, warto dodać do slajdu przypisy, które wskażą publiczności, gdzie szukać dodatkowych informacji.
  4. Zbyt duża ilość tekstu. Żeby prezentacja multimedialna realizowała swoją funkcję informacyjną, istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji między ilością tekstu a elementami graficznymi znajdującymi się na slajdzie. Ściana tekstu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nie tylko negatywnie wpływa na odbiór prezentacji, ale również sprawia, że uwaga odbiorców szybko ulatuje.

Czego jeszcze wystrzegać się podczas tworzenia prezentacji multimedialnych?

Przy tworzeniu prezentacji multimedialnej popełnić można wiele błędów. Nawet najlepiej skonstruowany pokaz slajdów nie zostanie dobrze przyjęty przez publiczność, jeśli będzie zawierał niepotrzebne efekty specjalne. Dlatego należy je stosować z umiarem. Dzięki temu nie tylko urozmaicą prezentację, ale również pozwolą sterować uwagą odbiorców. W tym przypadku ważne jest również zachowanie spójności. Nie warto więc przesadzać z liczbą zastosowanych efektów specjalnych.

Często pojawiającym się problemem jest również wykorzystanie nieczytelnych wykresów, schematów i infografik. Dlatego wstawiając elementy graficzne, warto upewnić się, że mają one dobrą jakość. Dzięki temu będą dobrze widoczne nawet z najdalszego zakątka sali.

Tworzenie prezentacji multimedialnych to wymagające zadanie. W jego trakcie popełnić można wiele mniejszych bądź większych błędów, które przekładają się na odbiór pokazu slajdów. Żeby więc prezentacja multimedialna zachwyciła publiczność, a jednocześnie realizowała przyjęte cele, jej zaprojektowanie warto zlecić specjalistom. To gwarancja efektów.

źródło: tworzenieprezentacji.pl