Odzież robocza i ochronna – najważniejsze zasady BHP

R

Zapewnienie pracownikom dostępu do odpowiedniego wyposażenia to zadanie dla każdego pracodawcy. Tyczy się to między innymi odzieży roboczej i ochronnej, którą należy dobierać zgodnie z zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. W związku z tym warto zaprezentować najważniejsze informacje na ten temat. Dzięki temu łatwiej będzie Ci robić zakupy dla swojej firmy.

Odzież robocza a ochronna – podstawowe różnice

 Na początek trzeba wyjaśnić jedną kwestię – otóż odzież robocza nie jest tym samym, co odzież ochronna. Nie mamy tu do czynienia z synonimami, oba pojęcia wskazują na dwie oddzielne grupy produktów. Czym więc się różnią?

  • Kluczową informacją jest fakt, iż odzież robocza nie musi zawierać certyfikatów potwierdzających wykonanie jej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wynika to w głównej mierze z faktu, iż jej najważniejszym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu noszenia oraz ochrona przed zabrudzeniami i czynnikami zewnętrznymi, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
  • W przypadku odzieży ochronnej zakres działania jest znacznie szerszy. Stosowana jest ona między innymi w celu uniknięcia negatywnego wpływu prądu, ognia, środków chemicznych, czy też mikroorganizmów. Z tego powodu musi być certyfikowana.
  •  Ze względu na nieco inne przeznaczenie, odzież ochronna jest przeważnie wykonywana nieco inaczej niż robocza. Używane są mocniejsze materiały, dostosowane do konkretnych czynności i warunków. Do tego dojść mogą także odblaskowe elementy ostrzegawcze.

 

Ważne informacje na temat odzieży ochronnej i roboczej

 W przypadku dostarczania elementów wyposażenia pod uwagę warto wziąć obowiązujące przepisy BHP. Te natomiast mówią o tym, że w sytuacji, kiedy to pracownicy są narażeni na działanie czynników szkodliwych, pracodawca ma obowiązek zapewnić im odzież oraz wszelkie akcesoria ochronne za darmo. W razie ich uszkodzenia lub zniszczenia, niezbędne są oczywiście zamienniki.

Oczywiście nie należy zapominać także o właściwym dopasowaniu ubrań zarówno do potrzeb pracowników, jak i specyfiki wykonywanej przez nich pracy. Niezbędne do spełnienia kryteria dotyczą między innymi stosowanych materiałów i technologii, jak również kolorystyki.

Między innymi z tego właśnie powodu podczas uzupełniania wyposażenia w firmie warto współpracować ze sprawdzonymi dostawcami. Cenione hurtownie BHP gwarantują dostęp do wszystkich potrzebnych produktów, niezależnie od tego, w jakim dokładnie zawodzie mają być one używane.

Rodzaje odzieży roboczej i ochronnej

 Skoro wiadomo już, czym charakteryzują się omawiane akcesoria i na co trzeba zwracać uwagę podczas dobierania konkretnych elementów, pora przejść do przedstawienia przykładów ubrań sprzedawanych w sklepach i hurtowniach. W ramach przeglądu oferty rynkowej, należy wskazać między innymi na:

  • różnego rodzaju bluzy, które występują zarówno w wersjach ochronnych, jak i roboczych. To chociażby modele polarowe, a także ostrzegawcze, zawierające wiele części odblaskowych, umieszczonych na przykład na rękawach,
  • kombinezony, a więc odzież wielofunkcyjną, która sprawdza się w rozmaitych branżach. Korzystają z niej na przykład mechanicy, służby medyczne oraz porządkowe. Oczywiście każdy model powstaje nieco inaczej, tak aby możliwe stało się dopasowanie konstrukcji do panujących warunków,
  • obuwie ochronne i robocze, które ma z jednej strony zapewnić ochronę przed uderzeniami i ewentualnymi kontuzjami (zwłaszcza podczas poruszania się po nierównym terenie), a z drugiej utrzymać wysoki komfort wykonywania rozmaitych czynności,
  • akcesoria robocze i ochronne, na przykład takie jak hełmy, gogle, czapki, rękawiczki, fartuchy, skarpety oraz bielizna.

Oczywiście powyższa lista jest niekompletna. W sklepach pojawiają się też takie towary jak kurtki, płaszcze, spodnie, koszulki, ubrania ocieplane i wiele innych, dostosowywanych do konkretnych profesji. Niezależnie jednak od tego, dla kogo i do czego odzież robocza bądź ochronna została wykonana, przed podjęciem ostatecznej decyzji zwróć uwagę na to, czy spełnia ona kluczowe kryteria użytkowe oraz te związane z bezpieczeństwem.