Piekarnie i cukiernie – na jaką kasę lub drukarkę fiskalną się zdecydować?

R

Każdy biznes rządzi się swoimi prawami. Dlatego przy wyborze urządzenia fiskalnego nie sposób nie wziąć pod uwagę specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Jaką kasę lub drukarkę fiskalną wybrać do cukierni i piekarni?

Kasa lub drukarka online – czy jest niezbędna w piekarni i cukierni?

Branża gastronomiczna – co do zasady – została objęta ustawowym wymogiem wymiany urządzeń fiskalnych z elektronicznym zapisem kopii na modele online. Te ostanie łączą się automatycznie z Centralnym Repozytorium Kas i przekazują do rejestru istotne informacje, np. dotyczące zawartych transakcji.

Wprowadzenie kas i drukarek online ma m.in., ułatwić organom skarbowym kontrolę nad działalnością gospodarczą, a także ograniczyć lukę w VAT w sektorze sprzedaży B2C (business-to-consumer). Dzięki wykorzystaniu nowego standardu protokołu komunikacyjnego i nowoczesnym funkcjom modele te usprawniają również obsługę klienta. Nic więc dziwnego, że ich zakupem zainteresowani są także przedsiębiorcy spoza branż objętych ustawowym obowiązkiem ich stosowania. Do której z kategorii zalicza się jednak piekarnie i cukiernie?

To zależy. Decyduje o tym specyfika prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli piekarnia lub cukiernia ma w swojej ofercie gotowe kanapki, hot-dogi, pizzę, sałatki, ciasta, kawę lub świeżo wyciskane soki, wówczas – zgodnie z interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – można ją uznać za placówkę gastronomiczną, w której są świadczone usługi związane z wyżywieniem. W praktyce oznacza to objęcie podmiotu obowiązkiem wymiany standardowej kasy lub drukarki z elektronicznym zapisem kopii na model online.

Jaką kasę lub drukarkę fiskalną wybrać do piekarni i cukierni?

Niezależnie od ustawowego obowiązku wymiany urządzenia fiskalnego przy wyborze kasy albo drukarki do piekarni lub cukierni należy uważnie przyjrzeć się specyfice prowadzonej działalności. Wnikliwa analiza potrzeb biznesu pozwoli wybrać model, który sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, a jednocześnie nie będzie wygórowany cenowo. Na jakie kwestie warto więc zwrócić uwagę, by kupić odpowiednią kasę lub drukarkę fiskalną do piekarni/cukierni?

  1. Baza PLU. W przypadku piekarni lub cukierni baza PLU nie musi być rozbudowana. Najczęściej kilka tysięcy pozycji w zupełności wystarcza i pozwala zarejestrować wiele różnych rodzajów pieczywa, bułek, ciast lub ciasteczek.
  2. Czytelne wyświetlacze. Dzięki wbudowanemu podświetleniu wyświetlaczy zarówno operatora, jak i i klienta trudniej o pomyłkę.
  3. Skróty klawiszowe. Im więcej własnych skrótów klawiszowych pozwala zaprogramować kasa lub drukarka fiskalna, tym lepiej. Zapewnia to intuicyjną obsługę urządzenia i przyspiesza realizację wszystkich czynności.
  4. Integracja z wagą. Jeśli w ramach prowadzonej działalności sprzedajesz pieczywo lub ciasto na wagę, upewnij się, że wybrany model urządzenia nie będzie mieć żadnych problemów z integracją z wagą. Na rynku dostępne są też specjalne kaso-wagi, które pozwalają m.in. na tarowanie szalki ważącej z poziomu klawiatury urządzenia. Ułatwia to pracę i przyspiesza obsługę klienta.
  5. Silikonowa, switchowa klawiatura. Doskonale zabezpiecza wewnętrzne podzespoły urządzenia przed zanieczyszczeniami i ewentualnym zalaniem, o co wbrew pozorom nietrudno w piekarni lub cukierni, zwłaszcza serwującej kawy i napoje. Zapewnia też wygodę obsługi i szybkość pracy.
  6. Szybki mechanizm drukujący wyposażony w obcinacz papieru i funkcję „wrzuć i pracuj”. Przyspiesza to obsługę klienta oraz ułatwia przekazywanie paragonu klientowi i wymianę rolki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Prowadząc piekarnię lub cukiernię, warto zadbać nie tylko o jakość sprzedawanych wyrobów, ale również wysoki standard obsługi klienta. Jednym z jego elementów jest szybkość działania stanowiska sprzedażowego. Im lepiej ono funkcjonuje, tym wyższe zadowolenie kupujących. Dlatego warto zadbać o to, aby jego podstawę stanowiła nowoczesna kasa lub drukarka fiskalna, najlepiej dostosowana do specyfiki danej placówki.

źródło: Kaspol.pl