Samodzielna nauka czy szkoła pływania? Co będzie lepsze?

R

Pływanie należy do aktywności fizycznych chętnie wybieranych jako rekreacja. Pomaga w zadbaniu o dobrą kondycję. Jest także popularną dyscypliną sportową, olimpijską. Z tego względu również nauka pływania jest niezwykle popularna, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Czy można nauczyć się pływać samodzielnie? A może lepiej skorzystać ze szkoły pływania albo indywidualnych usług trenera? Co będzie lepsze? Sprawdź najważniejsze informacje.

Etapy nauki pływania

Naukę pływania można podzielić na kilka etapów, które są ze sobą powiązane. Mogą być one zależne od wieku osoby, która chce nauczyć się pływać. Należą do nich przede wszystkim:

  • oswojenie z wodą,
  • nauka oddychania,
  • podstawowe style pływackie,
  • skoki do wody

Warto, aby na każdym etapie nauki czuwał nad osobą uczącą się specjalista, który na bieżąco koryguje ewentualne błędy i dba o bezpieczeństwo. Ważna jest również obecność ratownika wodnego, który może reagować w sytuacjach awaryjnych. Dlatego najlepszym miejscem do nauki pływania jest basen pływacki.

Samodzielna nauka pływania

Choć samodzielna nauka pływania jest możliwa, nie jest ona zalecana przez wykwalifikowanych trenerów czy osoby pływające zawodowo. Bez pomocy drugiej osoby ciężko o weryfikację poprawności wykonywanych ćwiczeń, ich doboru, a także bezpiecznego wykonywania.

Zwykle niewiele daje także pomoc kogoś, kto już umie pływać. Choć może on przekazać podstawy, nie zawsze będzie w stanie dopilnować poprawności stylu pływackiego, właściwych nawyków pływackich. Można stosować różnego rodzaju akcesoria do nauki pływania, nadal jednak istnieje ryzyko ich nie do końca poprawnego użycia, a nawet narażenia się na kontuzje.

Szkoła pływania i nauka pod okiem instruktora

Zapisanie się do szkoły pływania lub skorzystanie z indywidualnych lekcji może być najlepszym wyborem. To podejście niesie ze sobą wiele korzyści:

  • łatwiejsze pokonanie ewentualnego strachu przed wodą,
  • tempo nauki dostosowane do wieku i możliwości, zwykle indywidualne podejście,
  • profesjonalizm i doświadczenie kadry trenerskiej pozwala na wypracowanie prawidłowych technik i nawyków,
  • pełne bezpieczeństwo podczas zajęć,
  • prawidłowe użycie akcesoriów wspierających naukę,
  • szansa na doskonalenie technik pływackich.

Niewątpliwą zaletą uczęszczania na zajęcia w szkole pływania jest także zwiększona motywacja.

Skuteczny trening i dobra motywacja

Nauka pływania pod okiem instruktora pozwala na wypracowanie szybkich postępów, dostosowanych do indywidualnych możliwości uczestnika kursu. Bez względu na to, czy zajęcia prowadzone są grupowo, czy w sposób indywidualny, obecność instruktora motywuje do działania. Decydując się na dobrą szkołę pływania, szansa zarzucenia chęci nauki znacząco się zmniejsza.

Wybierz dobrą szkołę pływania

Jeśli zdecydowałeś się na naukę w szkole pływania – koniecznie wybierz dobry ośrodek. Pamiętaj, że znaczenie ma nie tylko cena usługi, ale także jej jakość oraz liczba zadowolonych klientów. Są to wyznaczniki, według których powinieneś kierować swój wybór.