Jak przebiega osuszanie pomieszczeń po zalaniu?

R

Zalanie mieszkania jest problemem, który da się rozwiązać przy pomocy odpowiednio dobranych metod. Należy do nich lokalizacja wycieków, osuszanie, odgrzybianie i ozonowanie, a także przeprowadzanie remontów pomieszczeń po zalaniu. Osoby, które doświadczyły zalania, powinny wiedzieć, w jaki sposób przebiega osuszanie wnętrz i dlaczego warto jak najszybciej wdrożyć to działanie. 

Osuszanie po zalaniach — sposoby radzenia sobie z tym problemem

Osoby, które doświadczyły zalania pomieszczeń mieszkalnych, firmowych lub komercyjnych powinny dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Nie wystarczy wymienić elementy wyposażenia. Zalanie mieszkania wymaga kompleksowych działań, do których należy osuszanie po zalaniu i pomiar wilgotności. W takich wypadkach warto wdrożyć także osuszanie podposadzkowe

Należy rozważyć także skorzystanie z usługi lokalizacji wycieków z takich instalacji jak CO, wodna czy kanalizacyjna, które pozwolą na wyeliminowanie ryzyka ponownego zalania. Metodą poradzenia sobie ze skutkami zalania mieszkania jest także dokonanie odgrzybiania i ozonowania oraz wykonanie remontu w taki sposób, aby przywrócić dane wnętrze do pierwotnego stanu. Wyżej wymienione działania należy wdrożyć od razu po zidentyfikowaniu zdarzenia bez obawy o to, że usługi te znacznie obciążą budżet firmowy bądź też domowy. Wszystko, łącznie z remontem po zalaniu, należy wykonać na koszt ubezpieczyciela. Po przedstawieniu dokładnego kosztorysu wszystkich prac można liczyć na odszkodowanie z tytułu zalania budynku mieszkalnego, firmowego bądź komercyjnego. 

Jak wygląda proces osuszania wnętrz po zalaniu?

Zalany dom, mieszkanie czy nieruchomość wymaga osuszania. Proces ten można wdrożyć dopiero wtedy, gdy ma się całkowitą pewność, że przyczyna zalania została już usunięta. Chodzi tutaj o awarię. Musi ona zostać wyeliminowana, aby móc przystąpić do kolejnego etapu pracy, jakim jest osuszanie lokalu. Warto zwrócić uwagę na to, że proces ten musi przynieść oczekiwane rezultaty. Skuteczne osuszanie pomieszczeń ma sens, jeśli zastosuje się nowoczesne urządzenia, czyli profesjonalne osuszacze, które warto wykorzystać w trakcie całego procesu przywracania mieszkań, domów i innych budynków do stanu przed zalaniem. Przebieg procesu osuszania mieszkań i domów może być w pełni kontrolowany przy pomocy oceny wilgotności osuszonych miejsc. Do tego celu wykorzystywane są profesjonalne mierniki, przeznaczone do pomiaru wilgotności wnętrz. Dokładnie wskazują one czas pracy, jaki powinny wykonać nowoczesne osuszacze. Ponadto mierniki dowodzą tego, czy osuszacze powinny pracować z większą mocą, czy też dane pomieszczenie nie wymaga już osuszenia po zalaniu i może być przygotowane do dalszych prac, czyli remontów. 

Czym jest osuszanie podposadzkowe i dlaczego się je wykonuje?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zalanie dotyczy nie tylko widocznych elementów wyposażenia wnętrza, ale również może dotknąć warstw izolacyjnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o posadzki. Z uwagi na powyższe dokonuje się osuszania podposadzkowego. Jest to skomplikowany, czasochłonny i bardzo wymagający proces, który należy powierzyć wyłącznie profesjonalnym firmom, świadczącym tego typu usługi. Tylko wówczas ma się gwarancję, że jakość wykonanych prac będzie skuteczna. Osuszanie podposadzkowe polega na usuwaniu wody zalegającej w posadzkach. Do tego celu wykorzystuje się wyłącznie profesjonalne urządzenia, przy pomocy których można całkowicie usunąć wodę i wilgoć z posadzki. Jest to wymagane, ponieważ zaniechanie tej czynności, może spowodować gnicie, butwienie, a także pleśnienie posadzki, co uniemożliwi wykonanie podłóg, szczególnie z paneli bądź też desek drewnianych. Osuszanie podposadzkowe jest wykonywane po to, aby pozbyć się z warstw izolacyjnych jakiejkolwiek zbędnej wilgoci spowodowanej zalaniem. 

Zakres prac związanych z takim procesem, jak osuszanie pomieszczeń po zalaniu, to czynności przeprowadzane w odpowiednich odstępach czasu. Zmierzają one do tego, aby z danego wnętrza pozbyć się wilgoci.