Piramida zapachowa – poznaj najważniejsze zasady tworzenia kompozycji zapachowej

R

Zapach jest jednym z najistotniejszych zmysłów, który oddziałuje na nasz komfort przebywania danym miejscu i nasze samopoczucie. Idealne dobranie nut zapachowych tak, by tworzyły klimat dopasowany do danej przestrzeni, opiera się na elementach piramidy zapachowej. Jak tworzy się kompozycje zapachowe do odświeżaczy powietrza?

Odświeżacz powietrza – co wchodzi w skład kompozycji zapachowych?

Kompozycje zapachowe, z jakich składa się każdy odświeżacz powietrza to mieszaniny przeróżnych składników – pochodzenia bądź naturalnego, bądź syntetycznego. Pierwsze z nich wyodrębniane są z substancji, surowców i materiałów, jakie wytworzyła natura, najczęściej wskutek ich ekstrakcji, odparowania lub absorpcji. Składniki syntetyczne z kolei uzyskiwane są w drodze laboratoryjnych przemian chemicznych. Należą do nich przede wszystkim alkohole, ketony, aldehydy, kwasy organiczne, estry i ich połączenia. Wykorzystanie aromatów syntetycznych do tworzenia produktów zapachowych, jak odświeżacz powietrza, zdecydowanie zwiększyło możliwości producentów – umożliwiając tworzenie głębszych i bogatszych kompozycji.

Piramida zapachów w odświeżaczu powietrza

Odświeżacz powietrza jest produktem, który stanowi kompozycję kilku zapachów. By zachować ich równowagę i wywołać odpowiednie wrażenia zmysłowe, konieczne jest zastosowanie zbilansowanych proporcji poszczególnych aromatów. Idealna kompozycja zapachowa bazuje na trzech podstawowych ścieżkach zapachowych – zwanych nutami zapachowymi. Każdy odświeżacz powietrza powinien zatem posiadać trzy nuty zapachowe, tworzące piramidę zapachową – nutę głowy, nutę serca i nutę bazową.

Jak dobierane są nuty zapachowe odświeżacza powietrza?

Poszczególne elementy kompozycji zapachowej, jaką wyróżniać się będzie odświeżacz powietrza, muszą odpowiednio harmonijnie ze sobą współgrać. By uzyskać taki efekt, producent odświeżacza musi stosować się do wytycznych, dotyczących roli poszczególnych ścieżek zapachowych. I tak:

  • nuta głowy (nuta górna) –to świeża i lekka nuta zapowiadająca, która odczuwalna jest w pierwszym momencie uwolnienia zapachu odświeżacza powietrza – szybko się ulatnia;
  • nuta serca (nuta środkowa) – tworzy dominujący motyw zapachowy odświeżacza powietrza,
  • nuta bazowa (nuta dolna, podstawy) – stabilizuje i dopełnia zapach serca, decydując o jego trwałości.

Nuty komponowane są tak, by wzajemnie się uzupełniać i przenikać, tworząc unikalną podróż zapachową.

Kompozycja zapachowa – co przesądza o jej powodzeniu?

Każdy odświeżacz powietrza bazuje na oryginalnej kompozycji zapachowej, która – zgodnie z założeniami producenta – ma wpasowywać się w dane wnętrze, wywołując u użytkownika określone reakcje, wspomnienia czy doznania. Podstawa zatem tworzenia danego zapachu jest określenie jego przeznaczenia i dopasowanie głównych nut zapachowych do pożądanego klimatu, jaki uzyskany powinien być w konkretnym wnętrzu – salonie, przedpokoju czy w łazience.

Piękny zapach, długo utrzymujący się we wnętrzu jest marzeniem każdego. Poznając proces i zasady tworzenia kompozycji zapachowych i zapoznając się ze składem danego produktu, z pewnością dobierzesz idealny, trwały odświeżacz powietrza, który spełni wszystkie twoje wymagania.