Zamgławianie ULV – czy ta metoda naprawdę działa?

R

Skuteczna walka z pluskwą domową wymaga zastosowania odpowiednio dobranych metod. W przypadku pojawienia się kolonii pluskwy nie wystarczą preparaty zakupione w marketach czy sklepach dla rolników. Rekomendowanym rozwiązaniem będzie zastosowanie zamgławiania ULV. Warto wiedzieć, na czym polega ta metoda, aby przekonać się o jej efektywności.

Czym charakteryzuje się pluskwa domowa?

Pluskwa domowa jest owadem, który może trafić do domu lub mieszkania, gdzie panują nawet sterylne warunki. Błędem jest przekonanie, że jest to szkodnik, który bytuje wyłącznie w pomieszczeniach brudnych, gdzie unosi się kurz, a powierzchnie płaskie nie były oczyszczane przez wiele lat. Pluskwa trafia do mieszkania lub domu przeniesiona na ubraniach, jak również wraz z bagażami, które przebywały w pomieszczeniach, gdzie znajdują się te owady. Warto także zwrócić uwagę na różnego typu prezenty, tanie dodatki w postaci mebli z drugiej ręki bądź też obrazy z ramami. To idealne środowisko do bytowania pluskwy domowej.

Owad ten w sprzyjających warunkach, kiedy temperatura powietrza w pomieszczeniu znajduje się na optymalnym poziomie, ma możliwość rozpoczęcia cyklu rozmnażania. Pluskwa w mieszkaniu, w którym zamieszkują na co dzień zwierzęta bądź ludzie, ma również nieograniczony dostęp do żywicieli. Powyższe czynniki warunkują, że zacznie ona intensywne namnażanie. Cykl rozmnażania pluskwy jest krótki, a samica jest w stanie znieść wiele jaj. W konsekwencji doprowadza to do kolonii pluskwy. Sposobem na pozbycie się tego szkodnika jest zastosowanie wyłącznie sprawdzonych metod.

Czy domowe lub marketowe środki rzeczywiście działają na pluskwy?

Wiele osób żywi błędne przekonanie, że poradzi sobie z plagą pluskwy domowej przy pomocy łatwo dostępnych preparatów. Znajdują się one w sprzedaży, w sklepach chemicznych, rolniczych, przemysłowych czy też marketach budowlanych. Preparaty na pluskwy zawierają niskie stężenie środka owadobójczego. Dlatego też ich skuteczność działania może być niska lub całkowicie nieefektywna – szczególnie jeśli ma się do czynienia z kolonią pluskwy domowej.

Duża liczba osobników dorosłych nie będzie skutecznie wytępiona, jeśli zastosuje się ogólnodostępne preparaty na pluskwy. Należy pamiętać, że tego typu produkt nie zlikwiduje pluskwy domowej w mieszkaniu, ponieważ jaja i larwy pluskwy w dalszym ciągu będą znajdować się w tej nieruchomości. W konsekwencji powstaje błędne koło, ponieważ cykl rozmnażania pluskwy domowej nie jest zatrzymany i rozmnażanie zaczyna się od początku. Prowadzi to do ponownego pojawienia się gniazd tego szkodnika.

Zastosowanie ogólnodostępnych preparatów na pluskwy przypomina przysłowiową walkę z wiatrakami. To produkty, które zostały dopuszczone do sprzedaży, ponieważ spełniają one wymogi Unii Europejskiej względem stosowania niskiego stężenia środka owadobójczego, bezpiecznego dla organizmów żywych. Niestety preparat ten nie jest efektywny w działaniu, jeśli w domu znajduje się bardzo duża ilość pluskiew.

Skuteczna metoda walki pluskwy

Metoda walki z pluskwą domową polega na zastosowaniu zamgławiania ULV. Jest to alternatywa wcześniej używanego oprysku. Nie była to skuteczna metoda walki z pluskwą, ponieważ oprysk wiązał się z długotrwałą absencję osób zamieszkujących w danej nieruchomości. Ponadto sposób walki z pluskwiakami przy pomocy oprysku był mało skuteczny, ponieważ trudno było dotrzeć do wszystkich zakamarków, szczelin i przewodów dylatacyjnych, gdzie mogą znajdować się pluskwy domowe.

Zamgławiacz ULV to nowoczesne urządzenie, które emituje zimną chmurę składającą się z cząsteczek wody i środka owadobójczego o bardzo wysokim stężeniu. Proporcja wody i wyżej wymienionego środka jest dopasowana do liczby osobników pluskwy domowej, jaka zaatakowała daną nieruchomość. Specjalista od dezynsekcji rozprowadza przy pomocy zamgławiacza ULV zimną chmurę. Wymaga to opuszczenia pomieszczenia. Nie trzeba pozbywać się mebli czy innych elementów wyposażenia. Wystarczy oczyścić powierzchnie płaskie z kurzu, co potęguje działanie zimnej chmury emitowanej przez zamgławiacz ULV. Dociera ona do wszystkich szczelin, gdzie mogą znajdować się pluskwy domowe. Sposobem na walkę z jajami i larwami pluskwy domowej jest para wodna o bardzo wysokiej temperaturze, powyżej 100 stopni Celsjusza. Zamgławianie ULV nie wymaga długiej absencji domowników. Po 3 godzinach można już normalnie korzystać z pomieszczenia, gdzie była przeprowadzana dezynsekcja.

Zamgławianie ULV nie jest zagrożeniem dla organizmów żywych. Nie powoduje ono uszkodzenia sprzętu elektronicznego bądź też mebli czy dywanów. Przed rozpoczęciem zabiegu zamgławiania ULV należy zabezpieczyć przedmioty codziennego użytku, w tym maszynki, trymery, golarki, talerze, kubki czy sztućce. 

źródło: Derato.pl