Czy warto kupić klimatyzację z funkcją ogrzewania?

R

Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w rozliczne funkcje dodatkowe. Jedną z nich jest tryb ogrzewania, który pozwala podnieść temperaturę panującą w pomieszczeniu, zapewniając optymalny komfort cieplny. Czy warto korzystać z tej opcji? Czy klimatyzacja z funkcją ogrzewania to opłacalny wybór?

Klimatyzacja z funkcją ogrzewania – najważniejsze zalety

Zmiany klimatu, które przekładają się na wzrost temperatur powietrza, sprawiają, że w Polsce coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Tradycyjnie służy ona do chłodzenia wnętrz. Na rynku dostępne są jednak warianty, które zapewniają również możliwość ogrzewania pomieszczeń. Czy warto kupić taki sprzęt?

Klimatyzacja z funkcją ogrzewania ma wiele zalet. Odpowiednio dobrana pod względem mocy i efektywności grzewczej zapewnia optymalny komfort cieplny, gdy aura za oknem nie rozpieszcza. Jest też wygodna w eksploatacji. Użytkownik nie musi ani kupować opału, ani uzupełniać kotła paliwem stałym. Wystarczy, że kliknie odpowiednie przyciski na pilocie i gotowe! Może się cieszyć z ciepła.

Klimatyzacja z funkcją ogrzewania ma też inne zalety. Wśród jej atutów wymienia się:

  • cichą pracę,
  • wysoką sprawność i niezawodność działania,
  • szybkie i bezproblemowe uruchamianie,
  • brak bezpośredniej emisji toksycznych substancji do atmosfery.

Na dodatek klimatyzator oferujący możliwość ogrzewania pomieszczeń jest najczęściej wyposażony w funkcję oczyszczania powietrza. Usuwa on z wnętrza kurz, bakterie, wirusy oraz inne drobnoustroje. Pozytywnie wpływa to na komfort przebywania w pomieszczeniach i ogranicza szkodliwe oddziaływanie czynników chorobotwórczych na organizm człowieka.

Jak działa klimatyzacja z funkcją ogrzewania?

Klimatyzator zapewniający możliwość ogrzewania wnętrz jest wyposażony albo w nagrzewnicę elektryczną (tańsze modele), albo w rewersyjną pompę ciepła typu powietrze-powietrze (droższe modele). Taka konstrukcja pozwala uzyskać efekt odwrotny do chłodzenia i w konsekwencji ogrzać pomieszczenie.

Co ważne, wydajność funkcji grzania w klimatyzatorze spada wraz ze spadkiem temperatury za oknem. Standardowo sprzęt może pracować jako efektywne źródło ciepła, jeśli temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej -5 st. Celsjusza. Na rynku dostępne są jednak modele, które są w stanie ogrzać pomieszczenia, gdy mróz sięga -15 st. Celsjusza, a nawet więcej. Żeby odpowiednio dobrać urządzenie do indywidualnych potrzeb, należy więc przeczytać rekomendacje użytkownika sprzętu.

Klimatyzacja z funkcją ogrzewania – kiedy się sprawdza?

Systematycznie rosnące temperatury sprawiają, że inwestycja w klimatyzację wyposażoną w funkcję ogrzewania staje się w Polsce coraz bardziej opłacalna. Urządzenie to doskonale sprawdza się bowiem w roli dodatkowego źródła ciepła w okresach przejściowych – np. wiosną i wczesną jesienią, kiedy chłodne dni i noce się zdarzają, jednak nie na tyle często, aby zasadne było uruchamianie podstawowego systemu ogrzewania.

Najbardziej opłacalne jest ogrzewanie klimatyzatorami energooszczędnymi. Zużywają one niewielkie ilości prądu, a jednocześnie zapewniają wysoką wydajność działania. Wytwarzane przez nie ciepło jest tańsze od tradycyjnego ogrzewania elektrycznego, co zachęca do ich kupna. Klimatyzatory sprawdzają się również wtedy, gdy chcesz szybko podnieść temperaturę we wnętrzu i utrzymać ją przez określony czas. Jest to możliwe dzięki zaawansowanej automatyce, która inteligentnie steruje urządzeniem, dzięki czemu pozwala ograniczyć koszty związane z produkcją ciepła.

Ogrzewanie pomieszczeń przy wykorzystaniu systemu klimatyzacji jest jak najbardziej możliwe. To wygodna opcja, która pozwala w szybki sposób uzyskać w pomieszczeniach pożądaną temperaturę. Stanowi świetne uzupełnienie głównego źródła ciepła. Jeśli zastanawiasz się, jaki konkretnie sprzęt sprawdzi się w tej roli, swój wybór możesz skonsultować z fachowcami zajmującymi się sprzedażą, dystrybucją i montażem klimatyzacji. Odpowiedzą oni na wszelkie Twoje pytania i wątpliwości.