Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki tłokowej?

R

Sprężarka tłokowa to urządzenie dość kosztowne, więc wymagana gruntownego przemyślenia i przeanalizowania wielu kwestii. Nie można dokonać takiego zakupu, będąc nieprzygotowanym i nie znając wszystkich kluczowych cech tego urządzenia. Nic więc dziwnego, że przed zakupem tak wiele osób chce poznać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wyboru sprężarki tłokowej.

Jak działa sprężarka tłokowa?

Jest to urządzenie, które pobiera powietrze prosto z otoczenia, a następnie ściska je tłokiem, co doprowadza do jego sprężenia. Oczywiście silnik sprężarki zasilany jest energią elektryczną, więc wymaga ona stałego podłączenia do sieci. Sprężarka tłokowa to dość stara technologia, lecz nadal cechująca się olbrzymią niezawodnością i szerokim zastosowaniem.

Gdzie może przydać się takie urządzenie? Jest ono szczególnie polecane do warsztatów samochodowych, na place budów, ale także po prostu do domu. Bez względu na to, gdzie będzie się go używało, powinno się stawiać na najwyższą jakość. Szukając najlepszych rozwiązań, często polecane są np. sprężarki firmy BOGE. Sprzęt ten umożliwi szybkie generowanie sprężonego powietrza, a model tłokowy zapewni wydajną i ekonomiczną pracę.

Sprężarka olejowa czy bezolejowa?

Klienci kupujący takie urządzenie nie tylko nie wiedzą, jaki producent będzie najlepszy, lecz bardzo często nie mają świadomości, jakimi parametrami technicznym powinno się ono charakteryzować. Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki tłokowej?
Podstawą jest oczywiście określenie, czy ma to być wersja olejowa czy bezolejowa. Ta pierwsza wykorzystuje do smarowania części specjalny olej, co powoduje, że staje się ona znacznie trwalsza, a także daje możliwość generowania naprawdę wysokich ciśnień. Minusem tego rozwiązania jest dość duże ryzyko zanieczyszczenia powietrza olejem. Sprężarka bezolejowa jest oczywiście pozbawiona tego zagrożenia, a dodatkowo jest tańsza, lżejsza i mniejsza. Rzecz jasna wadą jest znacznie mniejsza trwałość, co skutkuje większą awaryjnością.

Najważniejsze parametry sprężarki tłokowej

Do kluczowych parametrów tego urządzenia zaliczyć trzeba moc silnika oraz ogólną wydajność sprężarki, co przekłada się na szybkość pracy i ilość generowanego sprężonego powietrza. Oczywiście niezwykle istotne jest także to, jaka będzie wartość maksymalnego ciśnienia, do którego powietrzne będzie mogło zostać sprężone.

Osobną kwestią jest dobranie właściwego dla naszych potrzeb chłodzenia sprężarki. Na rynku spotkać się można z odmianami chłodzonymi powietrzem lub wodą. Oczywiście wybrane rozwiązanie powinno być dopasowane do warunków pracy. Chcąc kupić odpowiedni dla siebie model warto przejrzeć ofertę firmy BOGE i skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą.

Podsumowanie

Wybór dobrej sprężarki tłokowej może wydawać się trudnym zadaniem, lecz jeśli tylko zna się kilka podstawowych cech tego urządzenia i wie się, na co uważać podczas podejmowania decyzji, nie będzie to w żadnym wypadku stanowiło jakiegokolwiek problemu. Warto więc poświęcić kilka chwil na zaznajomienie się z tymi kilkoma kluczowymi informacjami.