Co powinna posiadać pielęgniarka? Opieka w medycynie

R

Bycie pielęgniarką wiąże się z ogromnym stresem i wyrzeczeniami. Kontakt z ciężko chorymi osobami wymaga, aby być w ciągłej gotowości do działania. Dziś odpowiemy sobie na pytanie „co powinna posiadać dobra pielęgniarka?”. Mowa tutaj nie tylko o pozytywnych cechach osobistych, ale też użytecznych przedmiotach, które mogą się okazać być niezastąpione podczas codziennej pracy w szpitalu. Zachęcamy do lektury!

Pielęgniarka powinna być empatyczna

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której pielęgniarka medyczna jest opryskliwa wobec swoich pacjentów. Mimo ogromnej presji, którą powoduje praca w szpitalu, opiekunka chorych powinna posiadać umiejętność zachowania swoich nerwów na wodzy.

Dobra pielęgniarka zrobi wszystko, aby dodać otuchy swoim pacjentom. Nieraz są to osoby bardzo chore, które znajdują się w niekorzystnym położeniu psychologicznym. Kilka miłych słów i wymiana uśmiechów może być dla nich zbawienna.

Niektórzy twierdzą, że z umiejętnością empatii trzeba się urodzić. To nie do końca prawda. Wystarczy postarać się zrozumieć pacjenta i wejść w jego przysłowiowe buty. Należy też unikać wykonywania czynności „z rutyny”, a empatia powinna z czasem przyjść sama.

Siła fizyczna też ma ogromne znaczenie

Ta cecha jest często spychana (niesłusznie) na dalszy plan. Pielęgniarka powinna być silna i wytrzymała psychicznie – dlaczego? Zdarzają się sytuacje, w których trzeba chociażby podnieść pacjenta z łóżka lub przewieźć osobę z nadwagą za pomocą wózka.

Czy to oznacza, że kobiety o słabszych genach nie powinny zostawać pielęgniarkami? Nie! Ważne jest jednak to, aby dbać o swój organizm: ćwiczyć fizycznie, zdrowo się odżywiać, a także nauczyć się sztuki prawidłowego odpoczywania. Przemęczona pielęgniarka w szpitalu to nie najlepszy pomysł.

Wraz z wytrzymałością fizyczną w parze powinna iść wytrzymałość psychiczna. Pielęgniarka nie może pozwolić sobie na chwilę słabości podczas pracy – zwłaszcza wtedy, gdy toczy się bitwa o zdrowie lub życie pacjenta. Nawet wielogodzinny dyżur nocny nie może być w stanie Cię złamać!

Profesjonalne ubrania medyczne

Często pomijana jest również kwestia ubrań medycznych. W co powinna być ubrana pielęgniarka? Czy zwykłe, codzienne ciuchy sprawdzą się również podczas opieki nad chorymi w szpitalu?

Nie do końca. Każda placówka medyczna posiada dokładne wytyczne dotyczące strojów stosowanych przez lekarzy, opiekunów i pielęgniarki. W tym przypadku używa się specjalnej odzieży medycznej (męskiej lub damskiej), która cechuje się lepszymi właściwościami, niż standardowe ubrania.

Są one bardziej odporne na uszkodzenia oraz spełniają standardy odpowiedniego ubioru na terenie szpitala. Dobra pielęgniarka powinna posiadać równie dobre ubrania medyczne.

Pielęgniarka w szpitalu – podsumowanie

Jak widzisz, dobrą pielęgniarkę definiują zarówno jej cechy osobowości, predyspozycje fizyczne, jak i używane przez nią przedmioty (takie jak ubrania medyczne).

Czy to wszystko, aby zostać perfekcyjną pielęgniarką? Nic nie jest w stanie zastąpić długotrwałego szkolenia oraz wielu lat doświadczenia, jednak to na pewno krok w dobrym kierunku.