Aby niedosłyszące dziecko mogło na co dzień prawidłowo funkcjonować w swoim środowisku, będzie potrzebowało odpowiednio dopasowanego aparatu słuchowego. Rodzice powinni zatem zdawać sobie sprawę z tego, o czym należy rozmawiać z protetykiem słuchu w trakcie wyboru tego urządzenia.
Dobór odpowiedniego dla dziecka aparatu słuchowego jest kwestią absolutnie kluczową. Dobrze byłoby więc zapytać protetyka o to, jakie dokładnie kryteria bierze pod uwagę wybierając aparat dla małego pacjenta. Dzięki temu, rodzic zdecydowanie lepiej zrozumie funkcjonowanie aparatu i łatwiej będzie mu wyjaśnić dziecku, co zyska z jego użytkowania. Dzieci zazwyczaj zwracają uwagę na to, jak wygląda takie urządzenie i czy nie rzuca się mocno w oczy. Warto zatem porozmawiać z protetykiem o tym, jakie modele aparatów są najbardziej dyskretne. Dobrze będzie, jeśli specjalista zaprezentuje je dziecku i pozwoli wybrać.
Jednym z podstawowych i najważniejszych pytań, jakie należy zadać protetykowi słuchu jest to o funkcjonowanie aparatu słuchowego. Rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób przyzwyczajać dziecko do codziennego noszenia urządzenia. Warto dać dziecku trochę czasu na przyzwyczajenie się, a wskazówki od protetyka w znaczącym stopniu to ułatwią.
Specjalistę dobrze będzie też zapytać o to, jak należy zakładać i zdejmować aparat słuchowy dla dziecka. Może się to wydawać proste, ale wcale takie nie jest, zwłaszcza na początku. Ważne informacje będą oczywiście znajdowały się w instrukcji, niemniej jednak należy przyswoić sobie przede wszystkim zalecenia protetyka. Warto zanotować sobie na kartce najistotniejsze wskazówki, aby później poradzić sobie z wszelkimi wątpliwościami.
W trakcie konsultacji protetycznej, rodzic powinien również zapytać o to, po czym poznać, że urządzenie nie funkcjonuje prawidłowo bądź jest nieodpowiednio dobrane. Czasami, nawet pomimo największych starań, nie udaje się bowiem dobrać aparatu na pierwszej konsultacji.
Rodzic powinien być również świadomy tego, jakie skutki uboczne mogą towarzyszyć procesowi przyzwyczajania się do noszenia aparatu słuchowego. Na początku może dochodzić np. do drobnych otarć naskórka. Po kilku lub kilkunastu dniach, nie powinno być to jednak szczególnie uciążliwe. Warto zatem zapytać protetyka o to, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Doświadczony specjalista będzie wiedział przez ile godzin dziennie nosić aparat, aby było to jak najbardziej komfortowe. Otarcia naskórka to nie jedyny potencjalny skutek uboczny, z którym należy się liczyć. Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że dziecko może zmagać się z bólami głowy. Aby najmłodsi nie zniechęcili się do noszenia aparatu, należy reagować na sygnały, które zgłaszają. Jeśli dziecko doświadcza migren, warto zapytać protetyka o to, czy można nieco skrócić czas użytkowania aparatu.