Jakie elementy wizualne można wykorzystać w prezentacji multimedialnej?

R

Elementy wizualne nie tylko urozmaicają prezentację multimedialną, ale również pozwalają prelegentowi w lekkiej formie przekazać istotę omawianego zagadnienia. Nie może ich zatem zabraknąć w żadnym profesjonalnym pokazie slajdów. Jakie elementy wizualne warto wykorzystać w prezentacji multimedialnej? O czym pamiętać, aby całość świetnie wyglądała?

Elementy wizualne w prezentacji multimedialnej – co warto wykorzystać, aby osiągnąć zakładane cele?

Elementy wizualne w prezentacji multimedialnej odgrywają istotną rolę. Nie tylko są w stanie wyrazić więcej niż słowa, ale również lepiej niż ściana tekstu przyciągają uwagę odbiorców. W zwięzłej, a zarazem przystępnej i lekkiej formie przekazują to, co prelegent ma do powiedzenia. W efekcie omawiane zagadnienia łatwiej zapadają publiczności w pamięć. Dzięki temu ma ona poczucie dobrze spędzonego czasu, co przekłada się na pozytywny odbiór całego wystąpienia.

Na dodatek elementy graficzne urozmaicają pokaz slajdów i czynią go atrakcyjnym w odbiorze. Sprawiają, że prezentacja multimedialna wygląda profesjonalnie. Nie może ich zatem zabraknąć w żadnym projekcie. Na jakie elementy wizualne warto się zdecydować, aby uczynić prezentację multimedialną skuteczniejszą?

  1. Zdjęcia. Przykuwają wzrok i doskonale obrazują zagadnienie (o ile zostaną odpowiednio dobrane). Powinny być jak najlepszej jakości, aby można było dostrzec na nich szczegóły.
  2. Infografiki. Łączą grafikę z tekstem. Atrakcyjnie prezentują treść, przyciągają uwagę i generują reakcje. Świetnie sprawdzają się do objaśniania nawet zawiłych zagadnień. Powinny być pomysłowe, dzięki czemu na długo zapadną w pamięć.
  3. Wykresy. Służą do graficznej prezentacji danych. Ułatwiają ich porównywanie, a także pozwalają w atrakcyjnej formie przedstawić tendencje wzrostu/spadku.
  4. Tabele. Podobnie jak wykresy ułatwiają prezentację danych liczbowych i ich porównywanie. Żeby realizowały swoje funkcje, należy pamiętać o wnikliwym opisaniu kolumn i wierszy. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i ułatwi wyciąganie wniosków.
  5. Osie czasu. Świetnie sprawdzają się do prezentowania historii firmy, ewolucji powstania produktu, podsumowania roku czy też planowania działań. Odpowiednio zaprojektowane będą czytelne i od razu przekażą sedno omawianego zagadnienia.

Elementy graficzne w prezentacji multimedialnej – o czym pamiętać podczas projektowania pokazu slajdów?

O tym, że w prezentacji multimedialnej nie może zabraknąć elementów wizualnych, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wbrew jednak pozorom nie wystarczy wstawić kilku zdjęć i infografik, by osiągnąć zakładane rezultaty. Jak więc umiejętnie korzystać z elementów graficznych? Oto kilka wskazówek, które ułatwią stworzenie dobrej prezentacji multimedialnej.

  1. Wykorzystywane elementy wizualne muszą korespondować z omawianą treścią. W przeciwnym razie nie spełnią swojego zadania, jakim jest ułatwienie odbiorcom zapamiętania zagadnienia.
  2. Wszystkie elementy graficzne powinny mieć podobną stylistykę. Dzięki temu będą ze sobą współgrać, a prezentacja multimedialna nie straci na spójności.
  3. Nie warto przesadzać z liczbą elementów graficznych zarówno na pojedynczym slajdzie, jak i w całej prezentacji multimedialnej. Należy zachować umiar, tak aby nie przytłoczyć odbiorców nadmiarem bodźców.
  4. Chaos nie jest sprzymierzeńcem projektanta. Dlatego poszczególne elementy wizualne powinny zachowywać stałe proporcje, odstępy, marginesy oraz obramowania.
  5. Warto stawiać na nowoczesne rozwiązania w odpowiedniej rozdzielczości – zdjęcia, infografiki, grafy. Cliparty są już przestarzałe i nie wyglądają profesjonalnie.

Podczas tworzenia prezentacji multimedialnej należy mieć wiele na uwadze. Żeby pokaz slajdów wyglądał profesjonalnie, a jednocześnie realizował założone cele wystąpienia, nie może w nim zabraknąć elementów wizualnych, takich jak zdjęcia, infografiki czy też tabele. Jeśli ich wykorzystanie sprawia Ci trudność, prezentację multimedialną mogą wykonać za Ciebie specjaliści. To nie tylko oszczędność czasu, ale również gwarancja profesjonalnych efektów.

źródło: tworzenieprezentacji.pl