Strony w WordPress – czy da się je wypozycjonować?

R

Spośród najpopularniejszych systemów zarządzania treścią wielu użytkowników w pierwszej kolejności wymienia WordPressa. Trudno się temu dziwić, w końcu odpowiada on za mnóstwo stron funkcjonujących aktualnie w internecie. Co ważne, ceniony jest on za wiele korzyści, jakie zapewnia on użytkownikom – czy jednak związane są one również z SEO?

No właśnie. Z wielu analiz i poradników możesz dowiedzieć się, że CMS WordPress jest niezwykle intuicyjny i stosunkowo prosty w obsłudze. Zawiera ponadto ogromną wręcz bazę rozwiązań i zaangażowaną społeczność, która zawsze jest gotowa do pomocy. Należy jednak sprawdzić, czy równie kolorowo jest w przypadku pozycjonowania stron postawionych na tym systemie.

WordPress a SEO – co warto wiedzieć?

W tym miejscu pora przekazać dobrą informację – omawiany CMS jest jak najbardziej „SEO-friendly”. Co to oznacza? Że zapewnia szereg możliwości związanych z poprawą pozycji stron www w wyszukiwarce Google. Świadczą o tym zresztą jego największe zalety w tej kwestii. Wspomnieć trzeba przede wszystkim o:

  • dedykowanych wtyczkach SEO, które znacząco upraszczają cały proces,
  • prostym zarządzaniu metadanymi,
  • linkach dobrze ocenianych przez roboty Google,
  • możliwości tworzenia stron responsywnych,
    • wielu narzędziach optymalizacji treści (nagłówki, wypunktowania etc.),
  • bezproblemowym implementowaniu słów kluczowych.

Co równie istotne, WordPress gwarantuje szerokie opcje zarządzania nie tylko „standardowymi” stronami internetowymi, ale również podpiętymi do nich blogami, czy też sklepami online. Poza typowymi  działaniami związanymi z SEO, na pewno warto zapoznać się z dostępnymi wtyczkami, które dodatkowo upraszczają wiele procesów.

Jak pozycjonować strony na WordPress?

Skoro wiesz już, że omawiany CMS dobrze współpracuje z wyszukiwarką Google, możemy przejść do najważniejszych wskazówek, dzięki którym wykorzystasz pełen potencjał obu narzędzi. Wszystko po to, aby stworzona i zarządzana przez Ciebie strona okazała się nie tylko ładna i funkcjonalna, ale też w pełni widoczna w wynikach wyszukiwania. Przełoży się to, rzecz jasna, na większą liczbę użytkowników, którzy zdecydują się ją odwiedzić.

  • Pierwsze, ważne decyzje należy podejmować już na etapie wyboru hostingu. Naprawdę wiele od niego zależy – zwłaszcza pod kątem niezawodności i ciągłości funkcjonowania. Lepiej nie stawiać na „pierwszą lepszą” usługę, ponieważ może okazać się ona niewystarczająca. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie przeanalizuj dostępne opcje.
  • Podczas tworzenia strony www na WordPress, warto postawić na dobre, sprawdzone rozwiązania, które mają wpływ na SEO. Chodzi tutaj przede wszystkim o certyfikat bezpieczeństwa SSL, motyw strony, który ułatwi pozycjonowanie, a także wszelkiego rodzaju wtyczki SEO. Jest ich naprawdę wiele – część zawiera gotowe rozwiązania ważne pod kątem obecności w wyszukiwarce Google. Co ważne, ich obsługa jest bardzo łatwa. Gdy wszystkie pomocne rozwiązania zostaną zainstalowane, a strona nabierze kształtów, nie zapomnij o stworzeniu mapy witryny. To dzięki niej wyszukiwarka dowie się o stronie, jak również o tym, co się na niej znajduję. Taką mapę najlepiej przesłać do Google Search Console
  • Optymalizacja strony i treści. W ten sposób przechodzimy do typowych działań związanych z pozycjonowaniem, które mają znaczenie w przypadku każdego serwisu. Mowa tutaj w głównej mierze o uzupełnianiu metadanych, dbałości o szybkie i bezawaryjne działania strony, tworzeniu unikalnych treści zawierających odpowiednio dobrane słowa kluczowe, a także o link-buildingu, czyli linkowaniu wewnętrznemu i zewnętrznemu.

Pozycjonowanie stron WordPress nie jest wcale trudniejsze, niż w innych przypadkach. Co więcej, dzięki przydatnym rozwiązaniom może okazać się wręcz łatwiejsze! Wynika to między innymi z dostępności wtyczek oraz specjalnie przystosowanych motywów. Oczywiście nie oznacza to, że system wszystko zrobi za Ciebie. Jeśli chcesz, by Twoja strona stała się naprawdę widoczna w sieci, czeka Cię sporo pracy, w której oczywiście mogą pomóc Ci specjaliści.